Lexov siskár pred policajnou raziou vynášal z domu zbrane aj dokumenty

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 18.4.2018 o 7:00 | Karma článku: 8,28 | Prečítané:  3673x

Dušan Kemény za éry Ivana Lexu hľadal špinu na politikov aj novinárov. Keď ho chceli zadržať pre podvody s DPH, dostal echo. Policajti všetko monitorovali a potom prišla razia.

V predchádzajúcich troch článkoch na mojom blogu som už informovala o prípade Dušana Keményho, bývalého príslušníka Štátnej bezpečnosti a Slovenskej informačnej služby. Používal meno Pastucha. Teraz čelí obvineniu z podvodov s DPH a nedovoleného ozbrojovania. Pripomínam, že ide o muža, ktorý za éry Ivana Lexu šéfoval komandu tajnej služby. Venovalo sa kompromitovaniu opozičných politikov a novinárov. Prinášam ďalšie pokračovanie.

V auguste 2015 policajti Keményho sledovali. Plánovali ho zadržať kvôli podvodom s DPH. Vyplýva to z policajných úradných záznamov, ktoré mám k dispozícii. Je v nich zaznamenané ako z domu v dedine na Záhorí, v ktorom žije, odnášal zbrane a dokumenty.

Zbrane odniesol do lesa. Z jeho správania opísaného v úradných záznamov vyplýva, že sa na policajnú raziu pripravoval a mal informácie, že bude zadržaný. Dostal echo a akciu mu niekto vyzradil. Policajti však nezasiahli, raziu neurobili a ďalej ho monitorovali. Keďže sa nič nedialo, Kemény išiel späť do lesa a zbrane naložil do auta. Vozil sa s nimi takmer celý deň po Bratislave a absolvoval aj nejaké stretnutia.

V bratislavskom Ružinove ho pred hotelom Nivy napokon zadržali. Išiel za manželkou. Okrem daňových únikov Keményho tak obvinili aj  z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami  a nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Zaistené zbrane mali zbrúsené sériové čísla.

Kemény pri výsluchu vypovedal, že zbrane našiel pri jeho pozemku a práve ich išiel odovzdať na políciu. Argumentoval, že je držiteľom zbrojného preukazu skupín A, D, F a sám legálne vlastní 17 strelných zbraní.

„Všetky zaistené strelné zbrane v predmetnej trestnej veci boli podrobené znaleckému skúmaniu, pričom bolo zistené, že s nimi nebol spáchaný žiaden trestný čin,“ uviedli z tlačového odboru policajného prezídia.

 Na protikorupčnej jednotke mu lustrovali autá

 U Keményho zaistili aj falošný diplomatický pas, či lustrácie z policajných databáz. Išlo o evidenčnú kartu vozidla EVČ:BB-247EB s dátumom vytlačenia 12.8.2014 o 09:56, na pracovisku Národnej protikorupčnej jednotky Bratislava. Podľa mojich zistení ide o čierne combi Audi A 6.

„V predmetnej veci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry podal podnet na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra,“ konštatovali na policajnom prezídiu.

Ešte pred mesiacom som sa opýtala ako inšpekcia podnet vybavila. „Požiadali sme policajné prezídium o spoluprácu, aby poslali číslo spisu pod ktorým vec posunuli na Sekciu kontroly a inšpekčnej služby.  Zatiaľ ho však neposlali,“ napísala minulý týždeň hovorkyňa Andrea Dobiášová, keď som urgovala odpoveď. 

Evidencie na inšpekcii sú podľa vyjadrenia hovorkyne pod kľúčovými heslami, meno podozrivej osoby alebo obete. „Čo v tomto prípade nemáme,“ podotkla a dodala, že keď jej z prezídia doručia údaje, odpoveď z inšpekcie zabezpečí.

Stále má probačný dohľad

Kemény bol stíhaný až do februára 2016 vo väzbe. Spoza mreží ho prepustili a nariadili mu probačný dohľad, zákaz vycestovať a povinnosť oznámiť každú zmenu pobytu.

„Vec na výkon väzby nahradenej dohľadom probačného a mediačného úradníka u obvineného je vedená na Okresnom súde Bratislava IV. Probácia naďalej trvá, nakoľko doposiaľ nebolo vo veci právoplatne rozhodnuté. Obvinený sa k výkonu probácie dostavuje,“ informoval hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Akcia Matrac

Vyšetrovateľ Národnej protizločineckej jednotky v auguste 2015 obvinil spolu päť ľudí pre zločin neodvedenia dane a poistného v štádiu pokusu. V čase policajnej akcie sa jednej z obvinených nachádzal za mrežami v Českej republike pre inú trestnú činnosť.  Jeden z obvinených medzi časom zomrel. V októbri 2017 vyšetrovanie ukončili. Prokurátorka spracúva obžalobu. O prípade bude rozhodovať Okresný súd v Nitre.

  • Podľa vyšetrovateľa sa Dušan Kemény v presne nezistenom období začiatkom roka 2010 spolčil s ďalšími osobami za účelom skrátenia DPH ako aj neoprávneného uplatňovania nárokov na vrátenie DPH.
  • Išlo o obchody s fiktívnym tovarom ako exkluzívne ortopedické anatomicky tvarované dvojvrstvové matrace, prepravné obaly na matrace, pracovná obuv a reklamné banery.
  • Hlavní predstavitelia skupiny z pozadia riadili vybrané obchodné spoločnosti za účelom deklarácie zdaniteľných fiktívnych obchodov medzi týmito spoločnosťami s cieľom neoprávneného uplatňovania nárokov na vrátenie DPH, ako aj skrátenia dane.
  • Do spoločností boli dosadené „biele kone“.
  • Operovali najmä v okolí Nitry, Myjavy a Bratislavy.
  • Firmy vystavovali fiktívne účtovné doklady a podávali daňové priznania k DPH, pričom obchody sa neuskutočnili a na daňovom úrade  si zabezpečovali priechodnosť vyplatenia vratiek.
  • Celkovo si obvinení neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH vo výške 602 673 ,19 eur a skrátili daň vo výške 1 577 eur pričom z uplatneného nároku im bolo vyplatených len 69 999,99 eur.

Pokračovanie o prípade Dušana Keményho si budete môcť prečítať čoskoro v ďalšom článku na mojom blogu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Slovensko je želaná nevesta, hovorí Matovič. Vláda pustí ľudí do cudziny na dva dni

Matovič sa na nevyžadovaní testu dohodol zatiaľ len s Babišom.

Komentár Zuzany Kepplovej

Konšpirujúci premiér nie je zmena, na ktorú sme čakali

Kto nie je s vami, nemusí byť v službách temných síl.


Už ste čítali?