Na NAKA vyšetroval daňové úniky. Obvinili ho z korupcie

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 18.4.2018 o 14:11 | Karma článku: 9,28 | Prečítané:  3602x

Vyšetroval najzávažnejšie finančné prípady. Odišiel na okresné riaditeľstvo a obvinili ho za prijímanie úplatku. Podľa prokurátora za päť tisíc eur sľuboval, že zastaví trestné stíhanie v daňovej kauze Belgičana.

Na tento prípad som sa dnes dopoludnia opýtala na Úrade špeciálnej prokuratúry, hovorkyňa Jana Tökölyová mi zaslala odpovede a následne zastala správu o kauze aj do iných médií.

V mojom článku však prinášam aj viac informácií o bývalom elitnom policajtovi, ktorý čelí obvineniu v korupčnej kauze. Ide o bývalého vyšetrovateľa finančnej polície NAKA Petra Livinského. 

Z elitného útvaru Livinský odišiel v júli 2016 na okresné riaditeľstvo v piatom bratislavskom okrese. Tam tiež pôsobil ako vyšetrovateľ. Prokurátor na neho podal 5. apríla obžalobu na Špecializovaný trestný súd v Pezinku pre zo zločin prijímania úplatku.

„Termín pojednávania zatiaľ nie je vytýčený,“ informovala hovorkyňa špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjaková.

Na NAKA obvinil šéfa daňovákov

Livinský ako vyšetrovateľ NAKA v máji 2015 obvinili 19 ľudí v kauze neoprávneného odpočtu DPH. Akcia mala názov REI. Hlavný obvinený je vedúci pracovník daňového úradu z trnavského kraja Zoltán Mego.Ide o vyplácanie neoprávnených nadmerných odpočtov DPH z obdobia rokov 2003 až 2011. V celkovej výške viac ako 8,1 milióna eur z čoho bolo vyplatených viac ako 6,5 milióna eur,“ informovali vtedy z polície.

Mego však pred policajnou akciou ušiel. Únik informácií riešila inšpekcia. Po troch mesiacoch sa sám prihlásil na políci. Istý čas bol aj vo väzbe.

Podľa Livinského uznesenia mal Mego ako vedúci oddelenia daňovej kontroly informácie, ktoré Daňový úrad získal pri vykonávaní kontrol. „Vedel, aké má úrad kritériá na vykonávanie týchto kontrol - a zneužil ich vo vlastný prospech,“ napísal sa v uznesení o vznesení obvinenia.

Dodal, že „spriaznené spoločnosti potom podávali daňové priznania, v ktorých si neoprávnene uplatňovali vrátenie odpočtov DPH.“ Spolu išlo o 13 firiem. V uznesení ďalej tvrdil, že „Gabriel B. a Marek M. využívali na posúvanie informácií ďalšie osoby, medzi nimi aj Róberta Bíleho.“

Svedok je šéf pieťanských piťovcov

Bíly je v tomto prípade kľúčovým svedkom. Ide o muža, ktorý je odsúdený za to, že riadil takzvanú piešťanskú vetvu skupiny podsvetia – piťovcov. K čomu sa priznal a súd schválil dohodu o vine e treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. Dostal osem rokov.

Ako svedok vystupuje v rôznych ďalších kauzách. Jeho dôveryhodnosť však výrazne zoslabili listy, ktoré si písal so svojim bývalým kumpánom Matúšom Šlestiakom a zadržali ich vo väznici. Cez ne sa dohadovali ako budú vypovedať. 

Aktuálne je  podľa prokuratúry v prípade Mega a spol. obvinených 16 osôb. Výška škody sa na základe prebiehajúceho vyšetrovania aktualizuje priebežne. Výsledná suma bude ustálená po ukončení vyšetrovania. To ešte prebieha.

Obvinili ho z korupcie

 „Žiadal úplatok prostredníctvom sprostredkovateľa najprv vo výške 10 - tisíc eur, ktorý znížil na päť tisíc eur za to, že zastaví trestné stíhanie  "vo veci",“ uviedla o Livinského obvinení hovorkyňa Úradu špšciálnej prokuratúry  Tökölyová.  

Viac o tejto korupčnej kauze si môžete prečítať v mojom článku na TVKRIMI.SK .

P.S.

Pre tento portál budem odteraz písať všetko z aktuálneho diania v oragnizovanom zločine, na polícii, prokuratúre, súdoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?