Dva a pol roka na tvrdo za úplatok zo zúfalstva

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 11.5.2018 o 12:50 | (upravené 11.5.2018 o 13:25) Karma článku: 6,06 | Prečítané:  2643x

Za úplatok mu v prípade dokázania viny hrozilo päť a 12 rokov. Na špecializovanom trestnom súde bolo v piatok pojednávanie. Bývalý elitný vyšetrovateľ finančnej polície sa k činu priznal a vysvetľoval, prečo vzal päť tisíc eur.

Z elitného útvaru finančnej polície na Národnej kriminálnej agentúre Peter Livinský odišiel v júli 2016 na okresné riaditeľstvo v piatom bratislavskom okrese. Tam tiež pôsobil ako vyšetrovateľ. O prípade korupcie, do ktorého je zapletený, sme ako prví písali na webe TVKRIMI.SK .

Za úplatok bývalemu vyšetrovateľovi v prípade dokázania viny hrozilo päť a 12 rokov. V piatok na začiatku pojednávania na Špecializovanom trestnom súde obžalovaný  uviedol, že by chcel uzavrieť s prokurátorom dohodu o vine a treste. V takom prípade, by súd  mol znížiť trest o jednu tretinu. To by znamenalo nepodmienečný trest tri roky a tri mesiace. Teda basu. Paradoxne však prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, ktorý bol prítomný na pojednávaní, nesúhlasil.

Livinský tak následne v rámci hlavného pojednávania urobil vyhlásenie o vine a k činu sa priznal. V takom prípade sa na pojednávaní nevykonáva dokazovanie vo vzťahu k vine, ale iba vo vzťahu k trestu.

Čo tvrdí obžaloba?

Livinský vyšetroval neodvedenia dane a poistného voči Belgičanovi, ktorý je konateľovi slovenskej spoločnosti. „Žiadal úplatok prostredníctvom sprostredkovateľa najprv vo výške 10 – tisíc eur, ktorý znížil na päť tisíc eur za to, že zastaví trestné stíhanie “vo veci,“ píše sa v obžalobe.  Sprostredkovateľ uvedenú vec oznámil a začal spolupracovať s políciou. Podľa obžaloby ako agent odovzdal Livinskému päťtisíc eur. Policajta zadržali, obvinili z korupcie a následne ho aj  prepustili z policajného zboru.

Z hodnotenia nadriadených vyplýva, že nebol nikdy disciplinárne potrestaný, ale bol iba odmenený. Teraz pracuje v mliekarni, v hrubom zarába 745 eur a býva u kamarátov. Po rozvode dom ostal žene a on platí výživné na dve deti. Má vyhlásený osobný bankrot.

 „Hanbím sa, je mi to trápne a nepríjemné. Skutok bol nepripravený a bol amatérsky, neuvedomil som si dôsledky. Išlo o exses. Bol to zúfalý akt, zúfalého človeka, v zúfalej situácii. Zničilo mi to život. Ľutujem to,“ vyhlásil obžalovaný.

Prokurátor navrhol trest na spodnej hranici trestnej sadzby a tiež navrhol uložiť trest zákazu činnosti vykonávať funkcii v štátnej službe po dobu päť rokov.

Obhajca Peter Agalarev poukázal na to, že jeho klient napomáhal pri objasňovaní skutku, vysvetlil motív konania. Opisoval tiež zložité súkromné pomery, ktoré spáchania činu predchádzali. Navrhol  uložiť podmienečný trest, probačný dohľad, podrobiť sa sociálnemu programu, zúčastniť sa prednášok o korupcii a súdnych pojednávaní  o korupcii a tiež peňažný trest.

Senát špecializovaného trestného súdu zložený z predsedu Romana Púchovského a členov Michala Trubana a Igora Králika vyhlásil rozsudok. Bývalému elitného vyšetrovateľovi uložil trest dva a pol roka vo väznici s minimálnym strážením a trest zákazu činnosti štyri roky. Prihliadal na poľahčujúce okolnosti, že sa priznal, oľutoval a bol nápomocný pri vyšetrovaní.

„Vzhľadom na okolnosti prípadu, pomery páchateľa je z hľadiska nápravy trest dostatočný,“ odôvodnil  predseda senátu Púchvský.

Poukázal aj na generálnu prevenciu vzhľadom na pracovné zaradenie obžalovaného. Prokurátor podal odvolanie. Livinský si ponechal lehotu, aby sa vyjadril, či sa odvolá. Rozsudok tak nie je právoplatný.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Peniaze na výskum dostal aj človek blízky Zoroslavovi Kollárovi

Výrobca okien bude skúmať sušenie.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Glváč sa zamotal do vlastných klamstiev

Ako sa podpredseda parlamentu nachytal.

Stĺpček Tomáša Prokopčáka

Výpalníci, ktorí berú slovenskej vede

Ako môže vyzerať schéma na ministerstve.


Už ste čítali?