Sudca Kliment, generálny prokurátor Čižnár, dôchodkyne a 20 eur pre lekára

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 18.6.2018 o 20:25 | Karma článku: 4,97 | Prečítané:  1975x

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tvrdí, že 20 eur od dôchodkyne po operácii pre lekára v Nitre, nie je úplatok ale dar. Jeho podriadený žiadal  trest pre penzistku, ktorá dala 20 eur po zákroku lekárovi v Skalici.

Dôchodkyňa dala v novembri 2015 primárovi urológie v Skalici po operácii 20 eur. Protikorupční policajti oboch obvinili z korupcie. Sudca Špecializovaného trestného súdu Oldřich Kozlík trestné stíhanie voči žene zastavil.

„Za poskytnuté peniaze nežiadala výhody, ani uprednostňovanie alebo nadštandardnú starostlivosť a ani sa jej takéhoto zaobchádzania nedostalo,“ napísal v odôvodnení uznesenia.

Dospel k záveru, že obvinená síce po formálnej stránke naplnila skutkovú podstatu prečinu podplácania  avšak závažnosť je nepatrná. „Išlo o ojedinelé vybočenie z inak riadneho života a hotovosť poskytla len ako prejav vďaky po úspešnom pobyte v nemocnici,“ skonštatoval.

To sa nepáčilo prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry a podal sťažnosť. Argumentoval, že konanie obvinenej nemožno ospravedlniť jej presvedčením, že „sa to patrí“.

„V opačnom prípade by sme verejne akceptovali výskyt korupcie v zdravotníctve a s týmto negatívnym javom by sme sa stotožnili. Každý z páchateľov mal postupovať proti zaužívaným zvyklostiam a úplatky lekárovi neposkytovať, “tvrdil v sťažnosti.

Aplikovaná skutková podstata podľa neho nešpecifikuje druh ani výšku úplatku, ani to, či bol odovzdaný pred, počas alebo po poskytnutí zdravotnej starostlivosti.  Uviedol, že  z minulosti sú známe prípady, že podplácajúci boli odsúdení za 2 – 3 eurové úplatky pre obvodných lekárov.

Senát  Najvyššieho súdu  pod vedením Juraja Klimenta rozhodnutie zrušil.

„S napadnutého uznesenia nevyplýva, ako sa samosudca vyrovnal s významom chráneného záujmu, ktorý, samozrejme, čím je väčší, tým dosahuje väčšiu závažnosť prečinu. Podľa mienky sťažnostného súdu (vychádzajúc tiež z mimoriadne citlivého vnímania spoločnosti na korupciu v zdravotníctve), existuje eminentný záujem na riadnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, a tak len ťažko možno „bagatelizovať“ závažnosť skutku poukazom na (pravdepodobne aj u obvinenej) zažité stereotypy o tom, že je normálne (dokonca slušné) čosi lekárovi odovzdať za to, že „sa dobre postaral“,“ argumentoval Kliment.

Po zrušení verdiktu o zastavení trestného stíhania sudca Špecializovaného trestného súdu Kozlík  minulý rok v auguste rozhodol trestným  rozkazom. Dôchodkyni uložil peňažný trest 160 eur. Prokurátor a ani dôchodkyňa odpor nepodali. Prípad je tak ukončený právoplatným rozhodnutím.

Musím však uviesť, že policajti zadokumentovali aj odovzdávanie všimného od iných pacientov.

O prípade som vlani v októbru písala tu.

A teraz iný príbeh..

Na jeseň minulého roka zadržali protikorupční policajti pri preberaní úplatku v nitrianskej Fakultnej nemocnici ortopéda. Dôchodkyňa mu dala po operácii 20 eur. Obvinili ho z prijímania úplatku.

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár však dospel k inému  záveru. V uznesení z konca januára tohto roka uviedol, že právoplatnými rozhodnutiami prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry  porušili zákon v neprospech obvineného lekára, a uznesenia zrušil.  

Úplatkom sa podľa zákona chápe vec alebo iné plnenie majetkovej či nemajetkovej povahy, na ktoré nie je právny nárok. Napríklad to, či pacient bude operovaný, v akom termíne a podobne, teda akýkoľvek výkon lekárskej starostlivosti sa považuje za obstarávanie vecí všeobecného záujmu. Teda ak lekár v súvislosti s takýmto rozhodovaním uprednostní nejakého pacienta a prijme za to „pozornosť“, dopúšťa sa zločinu prijímania úplatku.

Podľa Čižnára však nie všetky plnenia, na ktoré nie je právny nárok, možno považovať za úplatok. Oným rozhodujúcim faktorom, ktorý pomáha odlíšiť dar od úplatku, je úmysel osoby, ktorá ho poskytuje. Dar sa nepodmieňuje protihodnotou, ale je prejavom vďačnosti či náklonnosti obdarovanému. Na prípad upozornil týždenník Plus 7 DNÍ.

„Uznesenie o vznesení obvinenia aj uznesenie, ktorým bola zamietnutá sťažnosť obvineného, boli zrušené generálnym prokurátorom 29. 1. a trestné stíhanie vo veci bolo vyšetrovateľom zastavené,“ potvrdila pre denník SME Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.

Aj v tomto prípade sa lekárovi odvďačili po zákroku aj ďalší pacienti.

Všimné 20 eur od dôchodkyne pre lekára po operácii v Skalici, nie je zrejme to isté, ako všimné 20 eur od penzistky pre urológa v Nitre.

Čo si o tom myslíte?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?