reklama

Zabudnutá kauza Kočnera. Mega krádež v banke a 6 miliónov

V prípade mega krádeže v nitrianskej pobočke Všeobecnej úverovej banky z januári 1996 sa spomína aj Marian Kočner. Zlodeji si odniesli 173 miliónov korún.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V stredu Národná kriminálna agentúra (NAKA) na základe príkazu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry zadržala Mariana Kočnera. Kočnera a bývalého riaditeľa televízie Markíza a ministra hospodárstva Pavla Ruska obvinili z falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a marenia spravodlivosti. Ide o kauzu zmenky voči televízii Markíza.

Obaja sú v cele policajného zaistenia. Vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie z dôvodu obavy, že by ovplyvňovali svedkov a pokračovali v trestnej činnosti. Prokurátor rozhodne, či podá návrh na súd. Čas má do piatka do 17,00 hodiny.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kočner figuruje vo viacerých kauzách. Takýto prehľad urobil denník SME. Spomenula som si na ešte jeden celkom zaujímavý prípad. Ide o mega krádeže v nitrianskej banke, ktorá sa stala v noci 6. januára 1996. Zlodeji si odniesli 173 miliónov korún. Verdikt na Najvyššom súde padol až v októbri 2014, teda po viac ako 18-tich rokoch.

Peniaze v taškách

Zlodeji si peniaze odniesli v štyroch taškách. Išli do domu dnes už odsúdeného Igora Slobodu v Krvavých Šenkoch a tam si delili lup. Krátko na to prišli dvaja muži, ktorí im so zbraňou v ruke povedali, že peniaze sú ich a že im „vyfúkli kšeft“. Navštívili ich vraj na príkaz bossa podsvetia Miroslava Sýkoru.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dnes už odsúdený Gustáv Iker v jednom z nich spoznal dnes už mŕtveho Petra Križanoviča alias Durana, ktorý bol Sýkorova pravá ruka. (Sýkoru zastrelili vo februári 1997, polícia pracuje s verziou, že na príkaz Durana. Duran sa stal obeťou atentátu v apríli 1997. Pred tým sa ho pokúšali zabiť viackrát. – pozn. autorky.)

Polovicu peňazí im museli odovzdať, zvyšnú si piati mužirozdelili medzi sebou. Bankovky nepočítali, delili ich podľa balíkov. Na jedného vychádzal podiel približne na 15 miliónov korún. Viac o prípade si môžete prečítať v mojom staršom článku.

Mafia zobrala polovicu koristi zlodejom

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Gustáv Iker, ktorý otvoril trezor, sám prišiel na políciu a začal usvedčovať partiu. Neskôr túto výpoveď už popieral, zdôvodňoval tým, že ho navštívili dvaja neznámi páni, ktorí mu priniesli výpoveď napísanú strojom a musel sa ju naučiť naspamäť. Dokonca ho vraj preskúšali.

Vo výpovedi okrem iného uviedol, že keď v marci 1996 zavreli jeho kumpánov Igora a Bohuša Slobodovcov mal výhražné telefonáty. Vyhľadal Miroslava Sýkoru, ktorý mu povedal, že sa nemusí mať báť, je to dobré a nebude sa nič diať. Koncom augusta 1996 mu zavolal Sýkora, stretli sa a uviedol, že by bolo treba dať štyri milióny korún a dostal by Slobodovcov z väzby. Súhlasil s tým. Dal mu štyri milióny v päť tisíc korunových bankovkách z peňazí, ktoré si po krádeži u neho nechal Sloboda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spomenul tiež, že koncom septembra za ním prišiel neznámy muž z Bratislavy, ktorého poznal z televízie. Dal mu rukou písaný papier od Igora Slobodu. V liste ho žiadal, aby dal tomuto mužovi všetky peniaze, ktoré si u neho nechal. Údaje v liste boli vierohodné, boli tam opísaní príbehy, o ktorých mohol vedieť iba Igor. Peniaze tak tomuto mužovi odovzdal. Keď nikto nič "nereklamoval", list zahodil.

Ukázalo sa, že neznámy muž mal byť Marian Kočner.

Iker ďalej vypovedal, že keď prepustili bratov Slobodovcov ani jeden z nich si neprišiel pýtať peniaze, ktoré si u neho po krádeži schovali. Neskôr však za ním prišli a žiadali ho finančnú pomoc.

Kočner ako poštár

Igora Slobodu odsúdili na päť rokov. V čase krádeže bol policajt. Okrem iného, pri výsluchu uviedol, že sa vo väzbe zoznámil s Marianom Kočnerom . V marci 1996 sedeli spolu na cele v Justičnom paláci v Bratislave. Poprel však, že dal Kočnerovi list pre Ikera, v ktorom ho žiadal, aby mu dal 6,2 milióna korún pre advokáta Ľubomíra Schweighofera. (Ľubomír Schweighofer zastupoval viacerých sýkorovcov – pozn autorky.)

Sloboda tvrdil, že po prepustení z väzby sa stretol s Ikerom a pýtal sa ho či nevie o nejakej robote. Rozprávali sa aj o tom, kde bol zavretý a s kým významným sedel. Ikerovi spomenul, že bol na cele s Kočnerom, ktorý bol známou osobou z kauzy Markíza. Iker mu vraj povedal, že keď „Kočner ide v Markíze“, tak by mal mať dosť peňazí, aby ho vyhľadal a nech mu pomôže.

Kočner pri výsluchu priznal, že Igora Slobodu pozná, poprel, že by poznal Ikera. Poprel tiež, že by bol za ním koncom septembra 1996 s rukopisom od Igora Slobodu a prevzal od neho peniaze pre advokáta na jeho obhajobu.

Správa z väznice, ktorú si vyžiadal Krajský súd v Nitre, ktorý prípad prejednával, potvrdzuje, že Igor Sloboda bol na cele s Kočnerom od 1. marca 1996 do 2. apríla 1996. Kočner bol vtedy vo väzbe v súvislosti s kauzou Technopol. Stíhali ho spolu s Michalom Kováčom mladším a Martinom Syčom – Milým.

Policajti, prokuratúra ani súd ho neriešili

Podľa senátu nitrianskeho krajského súdu „vzájomné prepojenia osôb, ktoré Iker uvádzal vo svojej výpovedi sú skutočnosťami, ktoré svedčia o jej pravdivosti a nie o tom, že by dvaja neznámi muži spísali výpoveď, ktorú sa mal naučiť a vypovedať na polícii.“

Senát uviedol, že Iker popísal celú prípravu a priebeh krádeže tak podrobne, ako to nemohol urobiť nikto iný len páchateľ. Práve o jeho výpoveď sa súd pri rozhodovaní opieral. Ikera odsúdili na sedem rokov.

„Spôsobom delenia ukradnutých peňazí, podielom osôb z podsvetia a ich rozdelením na polovicu, ako aj konaním obžalovaného Igora Slobodu a svedka Mariana Kočnera vo vzťahu k podielu obžalovaného Igora Slobodu, sa súd bližšie nezaoberal, pretože týmto smerom nebolo dokazovanie v prípravnom konaní bližšie zamerané a šlo o konanie po spáchaní skutku,“ píše sa v rozsudku Krajského súdu v Nitre, ktorý mám k dispozícii.

Informácie o Marianovi Kočnerovi v súvislosti s krádežou vo VÚB Nitra sa spomínali na verejnom hlavnom pojednávaní na súde a sú uvedené aj v rozsudku Krajského súdu v Nitre z marca 2013, ktorý mám k dispozícii.

Chronológia kauzy krádeže vo VÚB

  • 6. január 1996 – Z banky v Nitre bolo odcudzených 173 161 083,45 korún (5 747 894,96 eur).

  • marec 1996 – Vyšetrovateľ vzniesol prvé obvinenie voči proti bratom Bohušovi a Igorovi Slobodovcom.

  • júl 1999 – Vyšetrovateľ obvinil Gustáva Ikera, Pavla Kováča, Júliusa Budaya a Viliama Mišenku.

  • február 2000 - Na Krajský súd v Nitre bola podaná obžaloba, vec vrátili na došetrenie, dôvodom boli zistené nedostatky.

  • september 2002 - Po podaní novej obžaloby bol vytýčený prvý hlavný termín pojednávania. Obhajcovia, obžalovaní boli práceneschopní, mali kolízie, či plánované dovolenky, potom v roku 2007 ochorela členka senátu a bola práceneschopná až do januára 2009. Termínov na pojednávanie bolo vyhlásených 50. Pojednávanie sa nepodarilo otvoriť.

  • september 2009 – Senát začal pojednávať.

  • jún 2010 - Zomrel predseda senátu, prípad sa tak dostal na začiatok, spis dostal nový senát.

  • január 2011- Prípad začal prejednávať nový senát.

  • marec 2013 - Po 15 určených, alebo rušených pojednávaniach zo strany obžalovaných, ich obhajcov a pre neprítomnosť svedkov, Krajský súd v Nitre konečne vyniesol rozsudok. Obžalovaní sa odvolali. Odvolal sa aj prokurátor.

  • 29. októbra 2014 - Najvyšší súd na štvrtý pokus vyniesol verdikt.

P.S.

Lúpež je trestný čin proti slobode, krádež trestný čin proti majetku. Sú to dva odlišné trestné činy. Lúpež je keď páchateľ použije voči inému násilie, aby sa zmocnil cudzej veci a pri krádeži sa zmocní cudzej veci bez násilia. To čo sa odohralo v banke OČTK a súdy kvalifikovali ako krádež.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu