reklama

Kočnera kvôli kšeftom aj sledovali. Chceli ho zavraždiť

AKTUALIZOVANÉ Róbert Lališ alias Kýbel povedal, že Kočner im skočil do kšeftu a treba ho dať zlikvidovať. Vypovedal sýkorovec s prezývkou Rybička. Polícia začala vyšetrovať prípravu vraždy ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

AKTUALIZOVANÉ 29.6.2018 o 20,30 hod. o odpoveď advokáta Michala Mandzáka

Marian Kočner čelí spoločne s Pavlom Ruskom obvineniu z falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a marenia spravodlivosti. Ide o kauzu zmenky voči televízii Markíza. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta žiadal pre nich väzbu. Sudca Špecializovaného trestného súdu Roman Púchovský však jeho návrh neakceptoval a prepustil ich zo zadržania. Intervenujúca prokurátorka podala sťažnosť. Rozhodoval o nej Najvyšší súd. Senát, ktorému predsedal František Mozner a členmi boli Alena Šišková a Martin Bargel, rozhodol, že Rusko ostane na slobode a Kočner pôjde do väzby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kočner je opradený rôznymi kauzami. V minulosti mal dobré vzťahy so sýkorovcami. Prostredníctvom svojej firmy Gamatex kúpil v roku 1998 pohľadávku na televíziu Markíza a nahovoril Ruskovu spoločníčku Silviu Volzovú, aby im ako druhá konateľka televízie Markízy notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo o sumu 80 miliónov korún, čo je viac ako dva a pol milióna eur. Kočner následne spolu s Petrom Čongrádym a sýkorovcami prišiel do televízie a pokúsil sa o jej ovládnutie.

„My sme oslovili bezpečnostnú službu DKFB a ako zamestnanec tejto bezpečnostnej služby prišiel aj Peter Čongrády, ktorého som ja vtedy nepoznal, “ reagoval Kočner v októbri 2017 pre časopis Plus 7 DNÍ. DKFB bola SBS-ka, v ktorej figuroval sýkorovec František Borbély (Detektívna kancelária Františka Borbélyho).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pavol Rusko sa práve pre kauzu Gamatex obklopil rusky hovoriacou ochrankou. Po jednom z ochrankárov strieľali sýkorovci, medzi nimi aj Tibor Bugár, prezývaný Bugy. Ruskov ochrankár útok prežil.

Bugy bol aj medzi tými, ktorí spolu s Kočnerom v auguste 1998 obsadili Markízu. V práci bol naposledy 11. januára 1999, keď sprevádzal jedného zo spoločníkov Štefana Ágha na stretnutie. Po službe ho ešte videli v hoteli Holiday Inn v Bratislave, od vtedy bol roky nezvestný. Policajti na základe výpovedí sýkorovcov zistili, že bol zavraždený a našli jeho tajný hrob. Pokyn na jeho usmrtenie vydal boss Róbert Lališ alias Kýbel a zabili ho súkmeňovci sýkorovci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Motívom vraždy malo byť to, že Bugy si pri sledovacej akcii Ruskovho ochrankára zabudol stiahnuť kuklu na hlavu, neskôr ho hľadali nejakí ľudia a vodca gangu Kýbel začal mať obavy, že by mohol ostatných prezradiť.

Kočner bol na takzvaných mafiánskych zoznamoch z roku 2005 v skupine sýkorovcov. Tvrdí, že bývalý policajt prezident Jaroslav Spišiak povedal, že žiadne „mafiánske zoznamy“ neexistujú. V ďalších policajných databázach z roku 2011 bol už zaradený k piťovcom. Dokumenty prenikli do médií a z úniku inšpekcia obvinila konkrétnu policajtku z vtedajšieho Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Mafiáni jej mali ukradnúť z auta tašku z notebookom a nájsť v ňom súbory s databázami, ktoré novinári nazvali mafiánskym zoznamom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vozili sa okolo jeho domu

Po rokoch sa ukázalo, že vzťahy medzi sýkorovcami a Kočnerom nie sú najlepšie. Boss Kýbel bol podľa svedeckých výpovedí ochotný Kočnera aj zavraždiť.

V januári 2015 Martin Kováč zvaný Rybiča na pojednávaní v kauze sýkorovcov tvrdil, že za Kýblom prišiel Marek Trajter a objednal si likvidáciu Marina Kočnera, lebo im „skočil“ do nejakého obchodu. Na túto akciu boli kúpiť aj motocykel.

„Kýbel povedal, že Kočner ich s prepáčením poslal do riti z nejakého biznisu a treba ho dať zlikvidovať,“ uviedol Kováč. Na podrobnosti obchodu sa Kýbla nevypytoval sa Kýbla a nezaujímal sa ani o to, aký motív má Trajter. Dostal úlohu a hotovo. „Bol som sa párkrát s Kýblom previesť okolo Kočnerovho domu. Bol som sa s ním aj dvakrát pozrieť, kam Kočner chodí hrávať golf, kde sa skutok vykoná, potom si Kýbel zase našiel miesto, tiež som bol s ním, kde buď dá auto na sledovanie Kočnera, kde sa to bude nahrávať a to bolo všetko. Potom ma zatvorili,“ vyhlásil Kováč. Zadržali ho v septembri 2012.

„Oni mali nejaký obchod, ja to mám tak od Kýbla, čo Kýbel rozprával, že mal s Marekom Trajterom nejaký obchod a zavadzia Kýblovi,“ vypovedal na pojednávaní aj ďalší sýkorovec Juraj Billik alias Čapatý. Tiež rozprával o sledovaní Kočnera. O sledovaní Kočnera a plánoch ho zavraždiť hovorili na súde aj ďalší.

Kýbel tvrdí, že Kočner bol jeho známy

Marek Trajter bol pôvodne obžalovaný za to, že si u sýkorovcov v roku 1999 objednal vraždu Romana Deáka. Súd mu však trestné stíhanie zastavil z dôvodu, že skutok je vo vzťahu k nemu premlčaný.

„Mariana Kočnera nepoznám, nikdy v živote som sa s ním nerozprával, nestretol som sa, neviem v čom podniká poznám ho iba z médií a nikdy som s ním nekomunikoval, ani sprostredkovane. Vylučujem, že by došlo k nejakému stretu v podnikaní alebo niečo také. To sú nezmysly,“ vypovedal Trajter vo februári 2015, v čase keď ešte sedel na lavici obžalovaných. Ešte počas vyšetrovania jeho prípadu aj žiadal, aby vypočuli Kočnera, vyšetrovateľ tento návrh však neakceptoval.

Kýbla zatkli v októbri 2015 v Nemecku, doviezli ho na Slovensko. Mal pri sebe falošné doklady na meno Trajterovho známeho. Tento muž pravidelne sledoval pojednávanie so sýkrovcami na súde.

„Nezakladá sa na pravde, že by Marek Trajter mal stret s Kočnerom. Určite som ja nikdy neplánovaI usmrtenie Kočnera. Považujem ho za svojho známeho,“ vyhlásil v marci 2016 na súde Kýbel. Stalo sa tak po tom, ako vymenil advokáta. Pôvodného Ondreja Mularčíka nahradil Marek Para.

Ono sa to stalo, ale...

O sledovaní a príprave vraždy Kočnera hovorili sýkorovci už počas vyšetrovania minimálne od jesene 2012 a svoje slová zopakovali na súde začiatkom roka 2015 aj napriek tomu, že tento skutok nebol bodom obvinenia ani obžaloby. 

Policajti vec vôbec neriešili, začali sa tým zaoberať až po tom ako odzneli verejne na hlavnom pojednávaní. Vo februári 2015 vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci prípravy úkladnej vraždy.

 „Neznámi páchatelia ako členovia zločineckej skupiny označovanej ako sýkorovci organizujú z vopred uváženej pohnútky vykonanie usmrtenie Mariana Kočnera, ktoré si objednal neznámy páchateľ,“ napísal v uznesení o začatí trestného stíhania vo veci vyšetrovateľ.

Podľa uznesenia usmrtenie plánovali v presne nezistenom čase a aj približne v období január a februára 2012 v Břeclavi v Českej republike, kde vyššie postavený člen zločineckej skupiny dával pokyny ďalšiemu členovi zločineckej skupiny.

Pripomeniem, že Kýbel ušiel a začal sa skrývať na prelome rokov 2011 a 2012. Z uvedeného tak vyplýva, že vraždu Kočnera plánovali aj v čase, keď už bol Kýbel v skrýši.

Vyšetrovateľ ďalej v uznesení konštatuje, že v hierarchii vyššie postavený člen zločineckej skupiny dal úlohu ďalšiemu členovi vytipovať na obstaranie automobil, ktorý nebude v pátraní polície a ktorým sa bude dať vykonať sledovanie poškodeného a následne ho kúpiť s pomocou falošných dokladov, zabezpečiť motocykel a ten bol aj zabezpečený a neznámy páchatelia poškodeného sledovali.

„Vykonaným dokazovaním boli zistené skutočnosti, ktoré nasvedčujú tomu, že skutok pre, ktorý bolo začaté trestné stíhanie bol spáchaný, má znaky trestného činu prípravy úkladnej vraždy a však z vykonaného dokazovania vyplýva, že neexistuje dostatočne odôvodnený záver spáchaní tohto činu konkrétnou osobou alebo osobami s určitým motívom,“ uviedol vyšetrovateľ v uznesení z júla 2016, ktoré mám k dispozícii.

vyšetrovanie prerušil.To znamená, že ak by sa objavili nové informácie, nie je vylúčené, že by vo vyšetrovaní pokračovali.

Bývalý riaditeľ protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry Martin Smiško v rozhovore pre Aktuality.sk v januári 2015 uviedol, že zadržaním sýkorovcov v septembri 2012 sa podarilo zabrániť vraždám vplyvných osôb. „Dovolím si tvrdiť, že ich trestným stíhaním sa podarilo zachrániť aj niekoľko verejnosti známych osôb, voči ktorým už vykonávali sledovanie predchádzajúce následnej likvidácii,“ povedal Smiško.

Aj keď Smiško nepovedal mená je zrejmé, že išlo o Kočnera a Zoroslalva Kollára. Okrem Mariana Kočnera totiž sýkorovci podľa výpovedí členov tohto gangu plánovali aj jeho vraždu. V tomto prípade však trestné stíhanie vo veci ani len nezačali. Už som o tom písala. Článok si môžete prečítať tu.

Kočnerovi som poslala otázky ešte predtým ako ho vzali do väzby, na moje otázky k tejto téme nereagoval.

Prepletení

Pavol Rusko čelí aj obvineniu z objednávky vraždy bývalej spoločníčky v televízii Markíza Silvie Volzovej. Usvedčuje ho Mikuláš Černák, tvrdí že si vraždu objednal u bossa sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla. 

Ako som napísala na začiatku článku, sýkrovci však v tom čase chránili Kočnera, Vozlová bola na jeho strane a strieľali práve po ochrankárovi Ruska. Toto je však na samostatný text. Teraz chcem poukázať na iné zaujímavé fakty.

  • Ruska v prípade obvinenia z vraždy a aj obvinenia v kauze zmenky voči televízii Markíza zastupuje advokát a najnovšie aj politik Marek Para, zastupuje však aj Kýbla.

  • Advokát Para obhajoval v prípade vraždy Romana Deáka aj Mareka Trajtera, ktorý si mal podľa svedeckých výpovedí objednať vraždu Kočnera.

  • Kýbla zastupuje tiež advokát Martin Pohovej. Podľa svedeckých výpovedí Kýbel mal v pláne Kočnera zavraždiť.

  • Pohovej obhajuje Kočnera v kauze zmenky voči televízii Markíza.

  • Kočnera v kauze zmenky voči televízii Markíza zastupuje aj ďalší advokát Michal Mandzák.

  • Mandzák zastupuje Trajtera v civilnom konaní v spore s rodičmi Romana Deáka. Podľa svedeckých výpovedí mal Trajter v pláne Kočnera zavraždiť.

  • Kočnera v prípade ďalších obvinení v kauze hotelov na Donovaloch zastupuje Para.

Zhrnutie

Takže, podľa svedeckých výpovedí, na základe ktorých polícia začala aj trestné stíhanie vo veci:

  • Pohovejov klient Kýbel chcel zavraždiť jeho klienta Kočnera.

  • Manzádkov klient Trajter chcel zavraždiť jeho klienta Kočnera.

  • Klienti Paru, Kýbel a Trajter chceli zavraždiť jeho klienta Kočnera.

„Nepoznám obsah uznesenia. Uznesenie podľa §199 odsek 1 Trestného poriadku smeruje proti neznámej osobe. Žiaden konflikt neexistuje,“ povedal Para.

Pohovej sľúbil, že sa ozve neskôr. Odpovede však zatiaľ neposlal. Mandzák na otázky nereagoval. Ak sa ozvú, ich stanovisko doplním.

Mandzák odpísal, že nemal informáciu o tom, že jeho klient Trajter bol podozrivý z prípravy vraždy jeho klienta Kočnera. "Neregistrujem žiaden konflikt záujmov. Vec pána Ing. Trajtera je právoplatne ukončená a v iných veciach ho nezastupujem. V každom prípade budem pozorne vyhodnocovať každý konflikt záujmov," doplnil.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  446
  •  | 
  • Páči sa:  1 643x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu