Obvinení v kauze takáčovci sa naťahujú s NAKA a inšpekciou o listy

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 22.7.2018 o 17:50 | Karma článku: 3,43 | Prečítané:  1503x

Obvineným v kauze takáčovci „zmizli“ listy, ktoré im posielali blízki do basy. Vyšetrovateľ sa bráni, že ich vrátil, inšpekcia tvrdí, že je všetko v poriadku. Stále však chýbajú. 

V prípade južnej vetvy skupiny takáčovcov bolo vo väzbe od  mája 2016 stíhaných 15 mužov, dnes už za mrežami nie je nikto. Súd všetkých prepustil na slobodu, ako posledného vlani v decembri aj Tibora Fülleho, ktorého policajti považujú za hlavu takzvanej južnej vetvy. Prípad je stále v štádiu vyšetrovania.

Pošta do basy

  • Vo výkone väzby sa rešpektuje ľudská dôstojnosť obvineného a nesmú byť použité kruté, neľudské alebo ponižujúce spôsoby zaobchádzania alebo trestania.
  • Obvinený má vo väzbe právo prijímať a na vlastné náklady odosielať písomné správy v listinnej podobe  bez obmedzenia.
  • Vo väzbe je však obvinený obmedzený vo výkone práva zachovania listového tajomstva a tajomstva dopravovaných správ a iných písomností.
  • Keď je obvinený v kolúznej väzbe, listy si musí ešte pred doručením, alebo odoslaním prečítať vyšetrovateľ, prokurátor, alebo sudca.
  • Ak list OČTK zadržia sú povinný o tom informovať odosielateľa aj adresáta.  Ak je list v poriadku musí ho hneď poslať ďalej.
  • Listy, ktoré sú závadové sa zakladajú do vyšetrovacieho spisu. Vyšetrovateľ má tiež urobiť záznam o povoľovaní a kontrole a ten je súčasťou spisu.

Vo väzbe je jediným kontaktom s vonkajším svetom korešpondencia s rodinou a známym. Listy sú preto pre obvinených, ale aj ich rodiny dôležité.

Jeden z obvinených, bývalý policajt z Úradu boja prti organizovanej kriminalite s prezývkou Dedo z kauzy takáčovcov sa k listom od blízkych nemohol dostať a to aj napriek tomu, že vyšetrovateľ ich neoznačil za závadové. Jednoducho mu ich neposlal hneď, tak ako mu prikazuje zákon aj iné predpisy, dal mu ich až po šiestich mesiacoch. Potrestali ho za to. Viac si môžete prečítať tu.

Expolicajt, rovnako ako aj ďalší sú stále iba obvinený. Aj keď bol deväť mesiacov stíhaný v kolúznej (obava z ovplyvňovania svedkov) a preventívnej (obava z pokračovania v trestnej činnosti) väzbe platí prezumpcia neviny.

Práva obvinenému mu zaručuje aj Ústava SR, Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd  aj smernica o Európskeho parlamentu  o posilnení určitých aspektov prezumpcie neviny.

Ako sa "stratili" ?

Z evidencie korešpondencie vo väznici však vyplýva, že okrem spomenutých listov, sa ďalšie listy  niekde "stratili".  K obvinenému s prezývkou Dedo sa jednoducho nedostali. Podal tak trestné oznámenie.

Kauzou sa zaoberá aj inšpekcia. Vyšetrovateľ protizločineckej jednotky, ktorý prípad takáčovcov vyšetruje a robil aj cenzúru listov, pri výsluchu na inšpekcii opisoval ako funguje kontrola pošty.

Uviedol,  že podľa jeho vedomostí, po tom ako ústav obdrží korešpondenciu pre rôznych obvinených sa bez uvedenia v príloh zasiela v jednej obálke do podateľne ministerstva vnútra a odtiaľ do  podateľne na policajné prezídium.

Tam ju  triedia a rozdeľujú podľa toho, ktorému vyšetrovateľovi patrí, pričom sa neeviduje aká listová zásielka prišla jednotlivým vyšetrovateľom na cenzúru.

Po cenzúre ju vyšetrovateľ dá späť do priečinka, kde ju sumarizujú a spolu s ostatnou poštou v jednej obálke odchádza do väznice.

Podotkol, že okrem zadržal iba jeden od kamaráta, ktorý označil ako závadový a je súčasťou spisu. Žiadnu inú poštu obvinenému Dedovi nezadržal.

Vyšetrovateľ inšpekcie v uznesení veľmi podrobne popísal, ako má fungovať cesta listových zásielok. Venoval sa tomu, ako sa listy pre obvinených v kolúznej väzbe evidujú vo väznici, ako ich odtiaľ posielajú vyšetrovateľovi na cenzúru a po cenzúre späť do basy obvineným. „Cestovaniu“ konkrétne hľadaných listov sa však nevenoval, lebo sa to nedá podľa neho zistiť.

„Či medzi uvedenými listami sú aj konkrétne listy, o ktorých oznamovateľ tvrdí, že ich nedostal, nie je možné zistiť, nakoľko záznam o kontrole neobsahuje deň, kedy bol list doručený do väznice, ale iba dátum, kedy bol doručený na Národnú protizločineckú jednotku,  teda nie je možné jednoznačne povedať, ktoré listy to sú,“ napísal v uznesení vyšetrovateľ inšpekcie, ktorý trestné oznámenie riešil.

Keďže listy nie je možné spárovať, nie je podľa neho možné povedať, že vyšetrovateľ protizločineckej jednotky listy obvinenému nevrátil. Ďalej konštatuje, že aj keď  by listy nevrátil, nešlo by o trestný čin, ale disciplinárne previnenie a trestné oznámenie odmietol. 

Dedo podal sťažnosť, v nej uviedol, že  „konanie  zo strany vyšetrovateľa z protizločineckej jednotky považuje za úmyselné psychické týranie obvinených vo výkone trestu v kolúznej väzbe s jediným cieľom a to donútiť ich spolupracovať a prispôsobovať dôkazy, ktoré nemá vo veci podložené ničím iným, iba tvrdením kajúcnika.“

Prokurátor zatiaľ ešte nerozhodol.

Listy "zmizli" aj ďalším

Listy sa však takto "stratili" aj ďalším obvineným z kauzy, ktoré im písali rôzni ľudia do rôznych väzníc a odoslali ich z rôznych pôšt, ale všetky listy prešli cez vyšetrovateľa protizločineckej jednotky, ktorý rieši prípad takáčovcov. Aj oni podali trestné oznámenie. V jednom prípade ide 11 listov, v druhom o 12. Vyšetrovateľ inšpekcie o týchto trestných oznámeniach ešte nerozhodol.

Paradoxne vyšetrovateľa, ktorý rieši prípad takáčovcov, chceli oni podľa výpovede svedka s prezývkou Tatranka zavraždiť. Prípad vyšetruje jeho kolega, začal trestné stíhanie vo veci. Sám vyšetrovateľ sa však poškodený necíti a necíti sa ani zaujatý. Viac si môžete prečítať tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?