reklama

V pozadí neznámych politických strán sú bývalí siskári

Ako sú spojení ľudia Vladimíra Mečiara, Ivana Lexu a bývalí siskári s Marianom Kočnerom v neznámych politických stranách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

AKTUALIZOVANÉ 24.9. o 12,43 o reakciu riaditeľa Tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície Tomáša Szmrecsányiho. Zverejnená je na konci článku.

„Miro Sýkora chcel ísť do politiky, ale už to nestihol, zavraždili ho,“ povedal o zakladateľovi zločineckej skupiny sýkorovci Juraj Billik alais Čapatý, ktorý do gangu patril. Velenie nad gangom po smrti Sýkoru prevzal Róbert Lališ alias Kýbel.

Niečo podobné by sa dalo povedať aj o kontroverznom podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorý mal tiež k sýkorovcom blízko. „Chcel ísť do politiky, ale už to nestihol. Zavreli ho.“ Kočner totiž sedí vo väzbe pre obvinenie v kauze zmenky voči televízii Markíza. Spolu s ním je v prípade obvinený aj Pavol Rusko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kočner a politici

„Medzi politikmi priateľov nemám. Hádam len Moniku Beňovú,“ vyhlásil v júni 2017 pre týždenník Plus 7 DNÍ.

Vypočítal politikov, s ktorými si potykal. Droba, Sulík, Krajcer, Miškov, Kollár, Mikloš, Krištúfková, Mika…“ a doplnil: „s pánom Ficom sme si potykali, keď po založení Smeru mali jeho členovia pracovné stretnutie v Šport hoteli na Donovaloch, ktorého som spolumajiteľ.“

Koncom januára 2012 sa krátko pred predčasnými voľbami dostala na verejnosť esemesková komunikácia medzi Richardom Sulíkom zo SaS a Kočnerom. Neskôr ju doplnilo aj video s rozhovormi. Z dialógov vyplývalo, že Sulík sa snažil vymeniť premiérku Ivetu Radičovú, jej nástupcom mal byť Ivan Mikloš. S Kočnerom rozoberali aj voľbu generálneho prokurátora, rokovania koalície o kandidátoch či škandalózne fotenie lístkov pri tajnom hlasovaní. Prípad je známy ako kauza Sasanka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Minulý rok v lete tvrdil, že v roku 2009 požičal na kampaň v prezidentských voľbách Ivete Radičovej 300 tisíc eur a má na to dôkazy. Radičová reagovala, že o žiadnej takejto pôžičke nemá vedomosť.

Uviedol tiež, že uvažuje o vstupe do politiky, tvrdil, že „keď vidí aké indivídua a klamári dnes v našej politike sú a sedia v parlamente a akým spôsobom sa tam dostali, začína rozmýšľať o vstupe do politiky.“

Kočner to už raz v politike osobne skúšal. V roku 2006 ako nezávislý kandidoval a primátora Bratislavy. Neúspešne. Teraz je spojený minimálne s dvomi politickými zoskupeniami. Jedna strana už funguje, druhá sa na druhý pokus pokúša o registráciu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cieľ s Ďatľom

Vlani v auguste Aktuality.sk informovali, že vzniká nová politická strana CIEĽ a členmi prípravného výboru boli bývalý novinár a príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth, Eva Tóthová a Alexandra Janoušková.

Tóth sa pozná s Kočnerom od 90 -tych rokov. Keď bol novinár denníka SME, práve Kočner ho upozornil na svedka v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho Oskara Fegyveresa. Tóth sa tejto kauze ako novinár venoval a neraz riskoval aj život, potom sa prevalilo, že ako novinár pracoval aj pre tajnú službu.

Keď šéf Slovenskej informačnej služby éry Vladimíra Mečiara, Ivan Lexa denník zažaloval, Tóth sa mu na súde ospravedlnil. Dnes prevádzkuje portál Ďateľ.sk a píše komentáre najmä o politike.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Lexa je po zrušení takzvaných Mečiarových amnestií obžalovaný v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho. Jeho obhajcovia sú aj Michal Mandzák a Marek Para. Kočnera zastupujú v kauze zmenky. Para obhajuje aj Ruska a Kočnera zastupuje aj v prípade hotelov na Donovaloch.

Medzi Lexom a Tóthom je dobrý vzťah. Podľa viacerých mojich zdrojov Tóth sa kamaráti napríklad s Dušanom Keménym, ktorý za Lexu u tajných šéfoval komandu 52. Bolo zamerané na diskreditáciu novinárov a opozičných politikov. O tomto odbore, ktorý Lexovi a Mečiarovi robili služby napísal knihu.

Janoušková, ktorá figuruje v prípravnom výbore strany Cieľ, vlani v lete moderovala rozhovor Tótha s Lexom.

Tibor Mezei a Peter Tóth na súde s Kočnerom.
Tibor Mezei a Peter Tóth na súde s Kočnerom. (zdroj: archív pir)

Na webe ministerstva vnútra však už nie je oznámenie s menami pôvodných členov prípravného výboru. Teraz chcú novú stranu s názvom Cieľ založiť Tibor Mezei, Milan Alberti a Monika Albertiová. Oznámili to 10. augusta. Stranu zaregistrujú ak prípravný výbor v lehote 180 dní ministerstvu vnútra predloží návrh na registráciu strany.

Mezei, ktorý je splnomocnecom prípravného výboru bol spolu s Tóthom na súde, keď sa v júni rozhodovalo o väzbe pre Kočnera. 

Spojení so zbrojárom

Monika Albertiová v roku 2012 pôsobila v strane 99%. Na kandidátke bol aj Ivan Weiss. Jeho rodina ovláda zbrojársku firmu. 

Zbieranie podpisov pre 99 % sprevádzali podozrenia s falšovania. Vec preverovala polícia, záver však bol, že sa trestný čin nestal.Strana nasadila rozsiahlu mediánu kampaň. Aj túto stranu média spájali s Tóthom.

Mezieova dcéra Gabriela bola až do mája tohto roku nezávislá poslankyňa v Šali, mandát jej zanikol. Z verejných zdrojov sa dá zistiť, že pracuje Centre vedecko- technických informácií. Je to rozpočtová organizácia ministerstva školstva.

Nemusí to znamenať nič. Vzhľadom na vzťah Tótha a jej otca však informácie stoja za pozornosť. Podľa operatívnych informácií pochádzajúcich z viacerých zdrojov je totiž Centrum vedecko – technických informácií krytie pre Slovenskú informačnú službu a sú tam oficiálne zamestnaní príslušníci tajnej služby. 

Mečiarovi ľudia a Východniarka

A za pozornosť stojí aj ďalšia strana. Spomínaný advokát Marek Para sa nedávno stal podpredsedom strany Národná koalícia.

"Národná koalícia na rozdiel od vládnych aj opozičných strán presadzuje rovnaký a spravodlivý prístup ku každej skupine obyvateľstva Slovenska," skonštatovala predsedníčka strany Slavěna Vorobelová z Humenného.

Strana si podľa nej trúfa byť silnou konkurenciou vládnym aj opozičným stranám. Od premiéra žiada aj predloženie návrhu na zrušenie protiruských sankcií v štruktúrach EÚ.

Osoby, vzťahy a prepojenia
Osoby, vzťahy a prepojenia (zdroj: infografika jpmb)

Vorobelová v súčasnosti pracuje v Slovak Business Agency, Bratislava ako odborný koordinátor mediálnej podpory. V roku 2017 bola zamestnaná v personálnej agentúre EDYMAX SE.

O tejto agentúre ešte v júni 2014 písal aj Tom Nicholson. V článku opísal boj konkurečných agentúr EDYMAX a XAWAX, ktorý podľa všetkého podnecovali príslušníci tajnej služby. V texte spomína siskára Mareka M.

„Marek M. rezignoval po spŕške anonymných sťažností, ktoré ho obviňovali zo šírenia atmosféry strachu vnútri bardejovskej podnikateľskej komunity, predovšetkým zo živenia nepriateľstva medzi miestnymi podnikateľskými rivalmi Ondrejom Bartošom a Marekom Kuchtom,“ napísal Nicholson. Podľa mojich zistení Marek M. je Marek Mihalčin.

Tento rok v januári denník Plus JEDEN DEŇ informoval, že v personálnej agentúre v Bardejove bola policajná razia. Išlo práve o agentúru XAWAX.

Mihalčin bol obžalovaný v prípade Budamar a úplatku výške troch miliónov eur. Súd Mihalčina oslobodil. Podľa súdu sa nepreukázalo, že bol „sofistikovaný organizátor trestnej činnosti“ s nadpriemernými kontaktmi na tajnú službu a silové zložky štátu. Súd sa teda nestotožnil s prokurátorom, ktorý v obžalobe tvrdil, že Mihaličin si cez ďalšiu osobu vypýtal úplatok 3 milióny eur od člena predstavenstva spoločnosti Budamar Logistic. Mihalčin mal sľúbiť, že vie ovplyvniť konania, ktoré voči tejto spoločnosti vedú finančné a trestné orgány. (O prípade som písala tu.)

Podľa informácie, ktorú som získala z mojich zdrojov Mihalčin a Tóth sú dobrí priatelia, pravidelne spolu komunikujú a stretávajú sa.

Podpora Harabina

Neznáma a v podstate bezvýznamná strana Národná koalícia vyhlásila, že v prezidentských voľbách podporí kandidatúru sudcu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.

Advokát Michal Mandzák, o ktorom už bola reč v súvislosti s tým, že obhajuje Kočnera v kauze zmenky voči televízii Markíza a obhajuje aj Ivana Lexu v prípade zavlečenie Kováča mladšieho, zastupuje práve aj Harabina v disciplinárnych konaniach.

Hovorcom Národnej koalície jeTomáš Szmrecsányi. Je šéfredaktor zástupca šéfredktora časopisu Gold Man, pre časopis robil rozhovor s Parom. Aj v minulosti bol v prípravnom výbore Národno-socialistickej strany.

Prvým podpredsedom Národnej koalície je Peter Sokol. Je to bývalý poslanec a ústredný tajomník Slovenskej národnej strany (SNS) . V rokoch 1995 - 1996 bol podpredsedom predstavenstva Slovenskej poisťovne vtedy spolu s vtedajším generálnym riaditeľom Slovenskej poisťovne Mikulášom Trstenským založil takzvanú Zamestnaneckú akciovú spoločnosť – Slovenskú istotu zamestnancov, pod pláštikom ktorej chceli získať od Fondu národného majetku kontrolný balík akcií poisťovne.

V strane Národná koalícia figuruje aj Milan Rehák bývalý viceprezident Fondu národného majetku, poslanec za HZDS, predseda Okresného predstavenstva HZDS v Trenčíne, pôsobil v dozorných radách VSŽ Košice, Nafta, Slovenská poisťovňa, či Skloplast.

„Viacero vysokých predstaviteľov vládnych strán - HZDS, ZRS a SNS - a ich rodinní príslušníci ovládli dozorné rady a predstavenstvá lukratívnych slovenských podnikov,“ informovalo rádio Twist v októbri 1996. Na zozname boli aj Sokol a Rehák.

V Národná koalícia má ďalších štyroch podpredsedov, okrem už spomínaného Paru napríklad aj aj Sergeja Kozlíka, ktorý je mediálne najznámejší. Bol človekom Vladimíra Mečiara, sedel v poslaneckých laviciach a v rokoch 1994 až 1998 zastával post ministra financií.

Médiá zaujal najmä advokát

O Národnej koalícii donedávna informoval najmä web Hlavné spravy.sk. Túto neznámu stranu začiatkom júna „nenápadne“ spomenul práve Peter Tóth na svojom webe v súvislosti so Štefanom Harabinom v článku o prezidentskom kandidátovi Robertovi Mistríkovi.

“Ak chce ktokoľvek uspieť v roku 2019, musí mať za sebou najsilnejšiu koalíciu. Ukazuje sa, že viac občiansku než stranícku. Pánov Mistríka a Harabina už teraz podporujú niektoré strany. V prípade prvého SaS (bol jej spoluzakladateľom), druhého zase zatiaľ opatrne, ale predsa mimoparlamentná Národná koalícia,“ napísal v závere článku.

Prekvapivo o strane informovala TV JOJ v hlavnom spravodajstve koncom júna. „Na komunálne voľby sa pripravujú jednotlivé politické strany. Ináč to nie je ani medzi zástupcami republikovej rady strany Národná koalícia,...“ informoval regionálny redaktor v príspevku, z ktorého je cítiť, že ide o takzavnú povinnú jazdu.

Keď Národná koalícia vyhlásila, že Harabina v kandidatúre a prezidenta podporí, začali si ju všímať tradičné média. Pozornosť púta najmä vďaka tomu že sa v nej ako som už spomenula, angažuje advokát Marek Para. Informácie o aktivitách Národnej koalície objavujú v agentúrach SITA a TASR a preberajú ich najmä spravodajské weby.

REAKCIA:

" Tomáš Szmrecsányi nie je hovorcom Národnej koalície, ale riaditelom Tlačového a komunikačného oddelenia Národnej koalície a zároveň aj brstislavským krajským predsedom Národnej koalície.nikdy nebol šefredaktor časopisu GOLDMSN, ale zástupca šéfredaktora a ako novinár robím veľa rozhovorov, aj s Parom som robil. Robil som rozhovor aj s Kozlĺkom sj s Lexom.. A S. Vorobelová v súčasnosti nepracuje v Slovak Business Agency, Bratislava ako odborný koordinátor mediálnej podpory. Najprv treba ľudí, o ktorých sa píše, osloviť a fskty preveriť, a až potom o nich čokolvek vypustiť von..."

Tak pardón za "poníženie" do funkcie hovorcu a povýšenie do pozície šéfredaktora GOLD MANU. Zároveň mu ďakujem za "priznanie", že ako novinár robil rozhovory s ďalšími predstaviteľmi strany a aj Ivanom Lexom.

Informáciu o zamestatní predsedníčky Slavěny Vorobelovej, som čerpala z webu strany, kde je uvedený tento údaj, čo viem aj doložiť printscreenom, ktorý som zverejnila na mojom faceboku. Neviem kde inde by som ho mala ešte overovať. Asi si treba aktualizovať informácie na webe.

Máme cez 150 strán

Na Slovensku máme zaregistrovaných cez 150 politických strán a hnutí. Pred registráciou politickej strany, hnutia, je prípravný výbor povinný predložiť k návrhu na registráciu okrem iného aj zoznam občanov, ktorí súhlasia, aby strana vznikla; zoznam musí podpísať najmenej 10 000 občanov, ktorí uvedú meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu a číslo občianskeho preukazu. Informácie sú uvedené na webe ministrestva vnútra.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu