Prokuratúra a polícia sa pri vyšetrovaní nehody sudcu nepretrhnú

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 6.11.2018 o 15:30 | (upravené 6.11.2018 o 15:55) Karma článku: 2,40 | Prečítané:  913x

Najskôr tvrdili, že znalecké posudky budú mať v septembri, teraz vyhlásili, že nevedia, kedy budú hotové. Vyšetrovanie prípadu nehody sudcu najvyššieho súdu Viliama Dohňanského viazne. 

"Znalecký posudok súdnych lekárov o záveroch pitvy poškodeného by podľa znalca mal byť vypracovaný a odovzdaný vyšetrovateľovi v priebehu  mesiaca august 2018. Podľa vyjadrenia znalca z odboru doprava - cestná premávka,  predpokladaný termín vypracovania a odovzdania znaleckého posudku je približne koncom mesiaca september 2018," takto reagovala v auguste prokuratúra na otázky o vyšetrovaní dopravnej nehody sudcu najvyššieho súdu  Viliam Dohňanského.

Je začiatok novembra a prípad nie je uzavretý. Vyšetrovateľ posudky stále nemá. "Vyšetrovateľ zabezpečuje dôkazy, ktoré budú slúžiť ako podklad pre vypracovanie znaleckého posudku z odboru dopravy," povedal v utorok (6. novembra) pre môj blog prokurátor Jaroslav Maček z nitrianskej krajskej prokuratúry.

Kedy  budú mať posudky, na  prokuratúre nevedia. "Na túto otázku nie je momentálne možné odpovedať," skonštatoval Maček. Odpovediam na ďalšie otázky sa vyhol. (Celé znenie otázok a odpovedí nájdete na konci článku.)

Nehoda sa stala ešte v máji na ceste pri obci Hontianske Trsťany v okrese Levice. Automobil BMW, ktorý šoféroval Dohňanský, predbiehal traktor a zrazil sa so Škodou Octavia. Vodič Octavie zomrel. 

„Ako náhle prokurátor obdrží vypracované znalecké posudky, bude vec ihneď predložená Generálnej prokuratúre SR na postup podľa § 207a Trestného poriadku,“ tvrdili na prokuratúre  ešte v auguste. Práve o ustanovenie § 207 a hovorí, že sudcu môže obviniť iba prokurátor z generálnej prokuratúry. 

Prípad vyšetruje vyšetrovateľ z okresného policajného riaditeľstva v Leviciach. Začal trestné stíhanie vo veci usmrtenia s poukazom na  ustanovenie Trestného zákona, ktoré hovorí o "závažnejšom spôsobe konania porušením dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie alebo uloženej mu podľa zákona“.  Doposiaľ nikto obvinený ešte nebol.

V čase nehody mal sudca Dohňanský voľno a bol na rehabilitácii, neskôr sa vrátil do práce. V minulosti na  viackrát položené otázky o nehode nereagoval. Najvyšší súd oficiálne o udalosti doposiaľ nikto neinformoval.

Poznáte obeť nehody? Máte o prípade viac informácií? Napíšte mi správu!

Celé znenie otázok a odpovedí:

Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s prosbou o informácie. 
Už sme o tom spolu komunikovali. Chcem sa opýtať, či je niečo nové . Opäť ide o prípad dopravnej nehody zo dňa 23.5.pri obci Hontianske Trsťany okres Levice. Účastníkom nehody bol sudca NS SR. V predchádzajúcej komunikácii ste spomínali , že posudky, by mať byť k dispozícii septembri, ale neboli.

1. Z akého dôvodu nie sú ešte vo veci vypracované posudky ? V čom je problém? Požiadali znalci predĺženie termínu na vypracovanie ak áno, tak kedy, z akého dôvodu a o aký čas? Urgoval prokurátor znalcov? Ak áno, kedy a ako?
2. Kedy budú posudky vypracované?
3. Prípadne, ak sú už známe výsledky znaleckého posudku, alebo expertízy, s akým výsledkom a aký bude ďalší postup?
4. Bol už niekto obvinený, alebo respektíve bola vec odstúpená na GP, keďže sudcu môže obviniť iba prokurátor GP ?
Ďakujem veľmi pekne.
s pozdravom 
Júlia Mikolášiková

Dobrý deň pani Mikolášiková, 
na Vaše otázky zo dňa 05.11.2018  týkajúce sa dopravnej nehody pri obci Hontianske Trsťany Vám zasielam nasledovné odpovede:

1. Vyšetrovateľ zabezpečuje dôkazy, ktoré budú slúžiť ako podklad pre vypracovanie znaleck ého posudku z odboru dopravy. 
2. Na túto otázku  nie je momentálne možné odpovedať. 
3. Viď odpoveď na otázku č. 2, z ktorej vyplýva, že doposiaľ znalecký posudok vypracovaný nie je. 
4. V tejto veci nebola doposiaľ obvinená žiadna osoba. 
Prajem Vám pekný deň 
JUDr. Jaroslav Maček 
prokurátor krajskej prokuratúry

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?