Kto pomáhal Zsuzsovej?

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 10.2.2019 o 19:05 | Karma článku: 10,07 | Prečítané:  5594x

Šéfovia gangu sýkorovcov mohli Alene Zsuzsovej zabezpečiť krytie a nerušený priestor na ďalšiu prácu.

Na úvod: Tento text som začala pripravovať a písať deň po tom, ako z vraždy exprimátora Hurbanova obvinili Alenu Zsuzovú, ktorú stíhajú aj pre vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Počas prípravy a písania tohto článku na povrch vyplávali informácie o tom, že Zsuzsová vypovedala, že vraždu Kuciaka si mohol objednať Jaroslav Haščák z Penty. Správu vypustila samotná Penta cez svoj denník Plus JEDEN DEŇ, po tom ako jej k tejto téme zaslal otázky denník N.  Následne  týždenník Plus 7 DNÍ zverejnil na titulke fotku 15 ročnej Zsuzsovej dcéry a celú situáciu vysvetľoval Martin Danko z Penty  pre denník N aj pre denník Sme.  Iba z dôvodu iných povinností sa mi ho podarilo opísať a zverejniť  až teraz.

V júli 2010 zastrelili exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka. Za vraždu regionálneho politika je odsúdený bývalý esbeskár Štefan Kaluža, ktorý pracoval v sýkorovskej SBS-ke DKFB (Detektívna kacelária Františka Borbélyho). Dostal trest 25 rokov. Kto bol objednávateľ sa v tom čase zistiť nepodarilo.

Je takmer vylúčené, že po vražde regionálneho politika a zadržaní a obvinení  Kalužu, ktorý patril do družiny sýkorovskej DKFB, by nemali šéfovia tohto mafiánskeho gangu Róbert Lališ alias Kýbel a aj Borbély o prípade informácie. Nemohlo im ujsť, že okolo Basternákovho politického konkurenta Romana Ostružlíka sa motala nejaká bývalá prostitútka z Komárna Alena Zsuzsová a nejaký Zoltán Andruskó, ktorý má problém s daňami. Je nepravdepodobné, že by bossovia sýkorovcov nevedeli by čo všetko policajti zistili a akým smerom sa uberá vyšetrovanie, ale aj operatívno – pátracia činnosť.

Kýbel aj Borbély mali  totiž kontakty na polícii, prokuratúre, súdoch aj v tajnej službe. Boli vždy perfektne informovaný o tom čo sa deje a aj o tom, čo sa diať ešte len bude. Borbély sa úspešne venoval biznisu v gastronómii a hazarde, kontakty mal aj v politike. Kýbel žil v úzadí, verejne sa neukazoval, podľa svedeckých výpovedí, ktoré odzneli na verejnom hlavnom pojednávaní stretával so siskármi až do svojho úteku na prelome rokov 2011 a 2012.

 Ešte za éry Vladimíra Mečiara sa Kýbel zoznámil so šéfom oddelenia Slovenskej informačnej služby Dušanom Keménym, ktoré sa zameriavalo na kompromitáciu opozičných politikov a novinárov. Išlo o 52 oddelenie. Kemény predtým pôsobil aj v ŠtB. Stretnutia Keményho s Kýblom mi okrem iných zdrojov, potvrdili aj niektorí bývalí členovia sýkorovského gangu.

Pravdou je, že Kaluža nechcel v prípade vraždy Basternáka vypovedať, potom zase dal najavo, že sa bojí, no nič konkrétne nepovedal. Zsuzsová a Andruskó, ktorí čelia obvineniu z vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej  však v tejto kauze vystupovali ako svedkovia. Ako svedok bol ďalší zamestnanec DKFB Vladimír Mosnár, ktorý sa v čase vraždy sa v Hurbanove pohyboval. Na súde tvrdil, že s ďalším kolegom náhodu prechádzali okolo. Zsuzsová sa však s Mosnárom poznali.  Zsuzsová spomenula, že sa zoznámili, keď mala defekt a on jej neskôr začal občas robiť šoféra. Po vražde poslala Mosnárovej družke na účet peniaze. Vraj to bolo pôžička.

 Ako už dnes vieme, z vraždy exprimátora Hurbanov sú už aj obvinení Zsuzsová. Mosnár, Basternákov politický konkurent Ostrožlík a ďalší sýkorovec Ladislav Végh.  Obvinili ich takmer po deviatych rokov od činu pred pár týždňami. A až potom ako Zsuzsovú pre  obvinenie z vraždy Kuciaka a Kušnírovej posadli do väzby.

Spomínaný Andruskó, ktorý je obvinený z vraždy Kuciaka pred vyšetrovateľom uviedol, že mu Zsuzsová povedala, že vraždu novinára si objednal Marian Kočner.  Kočner jej dával peniaze , posielal ich na účet jej dcéry, vyplýva to z uznesenia o väzbe. Jej matka pre médiá opísala, ako vznikol ich vzťah a prečo Kočnera volala krstný otecBoli na lyžovačke a Alenka nevedela vyjsť s autom hore a on išiel po ňu, a že aby ho nevolala pán Kočner, ale krstný otec.“ atď...  Zsuzsová si cez sociálne siete vypisovala s vplyvnými mužmi a bola volavkou.

Je nemysliteľné, že by bezpečnostné zložky prehliadli jej vzťah s Kočnerom. Napríklad už  len z dôvodu, že Kočner posielal peniaze na účet jej dcéry. Teda aspoň by nemali.

Musím pripomenúť, že vyšetrovania vraždy exprimátora Hurbanova prebehlo za éry keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic. Je absolútne vylúčené, že by „jeho policajti“ kryli Kočnera. Dôvody ani netreba rozpisovať, je jasné, že  ak by na neho vtedy niečo mali, určite by zavreli.  

V prípade sýkorovcov, ku ktorým mala Zsuzsová evidentne blízko, je to  však už bohužiaľ inak. Vynára sa  otázka, či na Úrade boja proti organizovanej kriminalite, ktorý prípad  vyšetroval, v Odbore zvláštnych policajných činnosti na polícii (kriminálne spravodajstvo) a aj v tajnej službe Zsuzsovú vôbec rozpracovali, ak áno, kde informácie skončili a či bolo rozpracovanie dostatočné.

Na Lipšicových dnes už bývalých policajných funkcionárov  totiž dlhodobo padá tieň podozrenia, že dopomohli úteku bossa Kýbla. Ide o listinné dôkazy aj svedecké výpovede. Písala som o tom napríklad tutu.

Post prvého policajného viceprezidenta vtedy zastával Ján Vaľo. Dnes je šéfom bezpečnosti v Slovenskej elektrizačnej a prenosovej sústave. Úrad boja proti organizovanej kriminalite viedol Peter Krajíček, aktuálne je námestníkom v Slovenskej informačnej službe a jeho zástupcom bol Rudolf Cádra, ktorý v súčasnosti pôsobí ako advokátsky koncipient u Evy Mišíkovej, tá bola v minulosti prokurátorka. Štefan Šaróka, ktorý viedol odbor Západ, kde priamo tento prípad vyšetrovali, je v civile a je obvinený z korupcie v súvislosti gangom sátorovcov.

Práve sýkorovci  mohli  Zsuzsovej na polícii zabezpečiť krytie a vytvoriť priestor  na ďalšie aktivity. A tu sa však vynára  otázka, prečo by mafiánsky bossovia cez svoje kontakty pomáhali práve nejakej bývalej prostitútke a volvake z Komárna?

Viac o vzájomných vzťahoch medzi Zsuzsovou a sýkorovcami, či sýkrovcami a Kočnerom  v nasledujúcom článku. Už čoskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Polícia vedela, že Vadala tu buduje bunku mafie

Čo je horšie, že Gašpar klamal alebo si policajti nevymieňajú informácie.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Ak mohli sledovať novinárov, môžu sledovať aj vás

Nevieme, či sledovanie novinárov bol ojedinelý prípad.


Už ste čítali?