reklama

Zsuzsovú môže spájať s Pentou Lexov človek

Viaceré zdroje hovoria, že praktiky, ktoré mal Dušan Kemény alias Pastucha v komande tajnej služby Ivana Lexu, mu ani v súčasnosti nie sú cudzie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

V júli 2010 zavraždili exprimátora Hurbanova Lászloá Basternáka. Za vraždu regionálneho politika je odsúdený bývalý esbeskár Štefan Kaluza, ktorý pracoval v sýkorovskej DKFB (Detektívna kancelária Františka Borbélyho). Dostal trest 25 rokov. Kto bol objednávateľ sa v tom čase zistiť nepodarilo.

Pred pár týždňami v prípade obvinili aj Basternákovho konkurenta Romana Ostružlíka, ďalších dvoch mužov od sýkorovcov Vladimíra Mosnára a Ladislava Végha a tiež Alenu Zsuzsovú, tú stíhajú aj pre vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V prípade vraždy novinára je obvinený aj Zoltán Andruskó, ten vypovedal, že Zsuzsová mu povedala, že objednávku dal Marian Kočner.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kaluza, Mosnár aj Végh pracovali v SBS-ke DKFB, ktorá patrila čelnému predstaviteľovi gangu sýkorovcov Františkovi Borbélmu. Keď som ho po vražde Basternáka, ako redaktorka Nového Času na Kaluzu pýtala, povedal, že“ bol externý zamestnanec a on nemôže zodpovedať za to, čo jeho zamestnanci robia mimo práce a on ani jeho SBS-ka nemá s vecou nič spoločné.“ No teraz to vyzerá inak.

Borbély bol čelný predstaviteľ sýkorovcov. Odpykáva si sedem ročný trest za drogovú trestnú činnosť, za to, že finančne prispel na to, aby podpálili auto jednému z piťovcov. K činom sa priznal a súd schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom. V kauze vyberania výpalného v podniku u Matúša následne sudkyňa upustila od potrestania, lebo predchádzajúci trest považovala zo dostatočný. Na budúci rok v januári bude môcť požiadať o podmienečné prepustenie na slobodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Zisky z drogovej trestnej činnosti používali na podporu iných obvinených osôb na úteku," skonštatovala po zadržaní Borbélyho v októbri 2014 polícia. V tom čase bol na úteku najvrchnejší šéf sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel, dnes už dolapený a odsúdený na doživotie.

Kýbel a tajná služba

Kýbel aj Borbély mali kontakty na polícii, prokuratúre, súdoch aj v tajnej službe. Boli vždy perfektne informovaní, o tom čo sa bude diať. Borbély sa úspešne venoval biznisu v gastronómii a hazarde, kontakty mal aj v politike.

Kto pomáhal Alene Zsuzsovej?

Kýbel sa za éry Vladimíra Mečiara zoznámil so šéfom oddelenia Slovenskej informačnej služby Dušanom Keménym s kyrcím menom Pastucha, ktoré sa zameriavalo na kompromitáciu opozičných politikov a novinárov. Schôdzka sa odohrala v reštaurácii na moste SNP v Bratislave. Kemény pôsobil aj v ŠtB. Stretnutia Keményho s Kýblom mi okrem iných zdrojov, potvrdili aj niektorí bývalí členovia sýkorovského gangu, ktorí svojho šéfa na schôdzky doprevádzali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kýbel sa podľa svedeckých výpovedí, ktoré odzneli na verejnom hlavnom pojednávaní stretával s inými siskármi až do svojho úteku na prelome rokov 2011 a 2012.

 DKFB v Markíze

Kočner bol na takzvaných mafiánskych zoznamoch z roku 2005 v skupine sýkorovcov. V ďalších policajných databázach z roku 2011 bol už zaradený k piťovcom. 

Kočner prostredníctvom svojej firmy Gamatex kúpil v roku 1998 pohľadávku na televíziu Markíza a nahovoril Ruskovu spoločníčku Sylviu Volzovú, aby im ako druhá konateľka televízie Markízy notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo o sumu 80 miliónov korún, čo je viac ako dva a pol milióna eur.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kočner následne spolu s Petrom Čongrádym, ktorého tým poveril Kýbel a ďalšími sýkorovcami prišiel do televízie a pokúsil sa o jej ovládnutie. Najal si na to práve Borbélyho SBS-ku. „My sme oslovili bezpečnostnú službu DKFB a ako zamestnanec tejto bezpečnostnej služby prišiel aj Peter Čongrády, ktorého som ja vtedy nepoznal,  reagoval Kočner v októbri 2017 pre časopis Plus 7 DNÍ.

Do zložitého sporu okolo televízie Markíza vstúpila aj tajná služba v záujme Vladimíra Mečiara, chceli aby Kočner so svojim spoločníkom Štefanom Ághom predali svoju pohľadávku ľuďom blízkym Mečiarovi, aby ten mohol získať mediálny vplyv. Tu treba pripomenúť, že Kočnerov biznisový partner Ágh pôsobil v ŠtB a podľa viacerých zdrojov krátko aj v SIS. Viaceré zdroje mi tiež uviedli, že na rokovanie s Kočnerom a Ághom kvôli Markíze chodil práve spomínaný Kemény z 52. oddelenia SIS.

Odkazy pre Keményho išli k Zsuzsovej

Verejnosti je už známe že, Zsuzsová robila volavku, vypisovala si s vplyvnými mužmi. Využívala rovnaké praktiky ako Keményho komando Lexovej tajnej služby. Napríklad, istá novinárka spolupracujúca s Keményho komandom nalákala na sexuálne radovánky istého opozičného politika a tajná služba to zaznamenala na kameru.

V médiách už odznelo, že bývalý novinár a príslušník SIS Peter Tóth sa spomína ako utajený svedok v prípade vraždy novinára a jeho nastávajúcej manželky a vypovedá proti bývalému kamarátovi Kočnerovi. Na polícii sa mal prihlásiť sám, po tom ako obvinili Zsuzsovú. Tóth tvrdí, že "ak je utajený svedok tak novinári porušujú zákon a ak nie, tak klamú", je presvedčený, že zverejnenie výpovedí pomáha podozrivému Kočnerovi. Denník N citoval z údajných výpovedí utajeného napríklad to, že po tom ako Kočnera pre kauzu zmenky uväznili, mal posielať cez neho odkazy práve Zsuzsvej. Mala mať krycie meno Dušan Kemény.

Kočner s Tóthom to mohli robiť zámerne, aby v prípade odhalenia príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej sráže vina padla na Keményho. Možné je aj to,že odkazy šli najskôr ku skutočnému Keménymu a až potom od neho k Zsuzsovej a utajený svedok teraz pri výpovedi na polícii Keményho kryje. Možnosti sú však aj iné. To ako to bolo, by mali zistiť policajti, ktorí prípad vynášania motákov, kauzu vraždy Kuciaka a iné riešia.

Komando 52 a pán Cigareta

Pravdou však je, že Tóth sa s Keménym dobre pozná a často sa stretávajú. Napísal aj knihu o praktikách Lexovej služby s názvom Komando 52. Na krste boli viacerí bývalí siskári, advokáti, osoby z verejného života a pozvánku dostali aj prokurátori, či sudcovia. Kemény na tam však neprišiel.

Kemény aktuálne čelí obvineniu pre daňové trestné činy a nedovolené ozbrojovanie. V tejto kauze mu pomáha človek, ktorého budem pre potreby tohto článku volať pán Cigareta.

Pán Cigareta má biznisového partnera, obaja figurujú v prípade obvinenia spomínaného Andruskoá za daňové trestné činy, ktorý prejednáva Okresný súd Bratisava 5. Bol tiež v kontakte aj s bývalým policatom a siskárom Ľubošom Kosíkom, ktorý sa podieľal na zavlečení Michala Kováča mladšieho a iných trestných činoch. Pán Cigareta má rodinné väzby na osobu pôsobiacu na bratislavskej krajskej prokuratúre a tá bola v minulosti v partnerskom vzťahu s jedným zo zakladateľov Penty. 

Vyšetrovanie daňovej kauzy Keményho sa spája aj s Milanom Majerčíkom alias Bonom známym najmä na Východnom Slovensku a náhodnou fotografiou so Štefanom Harabinom. Bona odsúdili za prípravu troch vrážd.

Penta a novinárka z 52. oddelenia

Zsuzsová vypovedala, že Penta a Jaroslav Haščák, by si mohli objednať vraždu Kuciaka. Penta vypustila správu cez svoj denník Plus JEDEN DEŇ, po tom ako jej k tejto téme zaslal otázky denník N. Následne týždenník Plus 7 DNÍ patriaci Pente zverejnil na titulke fotku 15 ročnej Zsuzsovej dcéry a situáciu vysvetľoval Martin Danko z Penty aj pre denník N aj pre denník Sme.

Viacerí ľudia z polície, spravodajského prostredia, z okolia Penty, či z prostredia organizovaného zločinu hovoria, že Kemény má k Pente blízko a praktiky, ktoré mal v komande 52 v tajnej službe mu ani v súčasnosti nie sú cudzie.

V pozadí neznámych politických strán sú bývalí siskári

Tiež by som som ešte chcela spomenúť, že novinárka, ktorá potreby Keményho oddelenia zviedla opozičného politika až donedávna pracovala o vydavateľstve Penty.

Netreba tiež zabúdať, že posledný šéf ŠtB Alojz Lorenz Pente radil. lvan Lexa, ktorý bol Keményho nadriadený, nedávno na súde v spore Haščáka s Milanom Krajniakom na ochranu osobnosti označil Haščáka za priateľa.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu