reklama

Narkomanka ušla súdu aj s monitorovacím náramkom na nohe

Sudkyňa nahradila ťažko závislej žene obžalovanej za drogy väzbu elektronickým monitorovacím náramkom. Pustili ju na slobodu a ona ušla aj so zariadením na nohe. Už na ňu vydali zatykač.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Policajti z bratislavského krajského policajného riaditeľstva ešte v auguste 2017 urobili akciu zameranú na drogovú trestnú činnosť. Pri akci zadržali dvoch mužov a jednu ženu.

Sudca Okresného súdu Bratislava 3 David Lindtner vzal do väzby jedného muža a ženu. Lenku Lejbovú z dôvodu obavy, že by mohla na slobode pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Prihliadal na závažnosť a okolnosti skutku a tiež možnú závislosť obvinenej.

Podľa informácií, ktoré som získala z prostredia policajného vyšetrovania, znalec z odboru psychiatria v posudku u ženy, ktorú prokuratúra považuje za dílerku, konštatoval ťažkú závislosť na metanfetamíne (pervitíne). Doteraz sa pre závislosť nikdy neliečila. V čase vyšetrenia užívala psychofarmaká. „ Znalec navrhol ústavnú ochrannú liečbu,“ spomenul policajný zdroj pre môj blog.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prokurátor v obžalobe tvrdí, že jeden z mužov mal zadovažovať metamfetamín, ktorý mal následne prostredníctvom Lejbovej, ako aj iných osôb, predávať ďalším dílerom a užívateľom. Prípad je už na súde a doteraz boli vytýčené štyri pojednávania. Od mája do polovice októbra 2018.

 Závislú pustli z väzby

Lejbová požiadala o prepustenie na slobodu. Sudkyňa Iveta Halvoňová na začiatku novembra 2018 jej väzbu nahradila dohľadom probačného a mediačného úradníka a kontrolou technickými prostriedkami s povinnosťou oznámiť adresu na doručovanie, dostavovať sa na predvolanie súdu, zákaz vycestovať do zahraničia, zákaz opustiť mesto Bratislava. Povinnosť, aby sa obžalovaná liečila z drogovej závislosti obžalovanej neuložila.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prokurátor z Krajskej prokuratúry v Bratislave Matej Izakovič sťažnosť nepodal.

Lejbová, ktorá je podľa znalca ťažko závislá narkomanka, tak opustila brány väznice s elektronickým monitorovacím náramok na nohe. Do bytu, v ktorom žije nainštalovali zariadenie na kontrolu jej pohybu cez operačné stredisko ministerstva spravodlivosti.

Ušla aj s náramkom na nohe 23. januára tesne po pol noci. Konštatuje to správa z operačného strediska. „Polícia nenašla osobu ani zariadenie na kontrolu pohybu, zrejme pre vybitú batériu. Opustila mesto Bratislava...,“ uviedol zdroj z tohto prostredia pre môj blog.

Už ju hľadá polícia

Keď operačné stredisko ministerstva spravodlivosti a polícia zistili, že Lejbová ušla, sudkyňa Halvoňová vydala na ňu zatykač. V súčasnosti po žene pátra polícia. Uvedené je to na webovej stránke ministerstva vnútra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Polícia vyhlásila pátranie.
Polícia vyhlásila pátranie. (zdroj: miv.sk)

Lebejovej v prípade dokázania viny hrozí trest 10 až 15 rokov. Najbližšie pojednávanie je naplánované na 26. februára.

Ako to funguje?

Probačný mediačný úradník v mieste bydliska urobí predbežné šetrenie.

Majiteľ nehnuteľnosti s tým musí súhlasiť, súhlasiť musia aj všetci čo v nehnuteľnosti žijú, tiež musia byť zaplatené faktúry za elektrinu. Do bytu po tom nainštalujú zariadenie podobné pevnej linke.

Na nohu obvinenému, či odsúdenému pripnú malý náramok pripomínajúci hodinky. Ten na prevádzku prispieva sumou 1,50 eura denne.

Systém umožňuje na diaľku preveriť, či kontrolovaná osoba nie je pod vplyvom alkoholu. Obvinených, či odsúdených s náramkom kontrolujú cez operačné stredisko. To vyhodnocuje vzniknuté problémy a v prípade potreby spolupracuje s políciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Systém umožňuje monitorovať až 2 000 ľudí. Projekt stál vyše 27 miliónov eur údržba vlani stála viac ako 2 milióny eur.

Sudcovia náramky dávať nechcú

Práve predseda Okresného súdu Bratislava 3, z ktorého sudkyňa žene nahradila väzbu náramkom a ktorý sám Lejbovú do vzal do väzby, David Lindnter pred časom hovoril o tom, že náramky sa využívajú málo a aké majú s nimi sudcovia problémy.

„Cez víkend nemáme služby probačných mediačných úradníkov. Ak mi príde návrh na väzbu v piatok a na rozhodnutie mám 48 hodín, teda musím rozhodnúť do nedele, aj keby som chcel udeliť náramok, nemám ako, keďže úradník nemá službu," povedal Lindnter pre Aktuality.sk.

Problémom je aj pracovný týždeň, keďže probační úradníci majú svoje povinnosti. „Môže sa stať, že keď potrebujem inštitút predbežného šetrenia, úradník má naplánovaných päť či šesť klientov. Ja však potrebujem všetky zákonné náležitosti do 48 hodín. Čo urobí - zbalí všetky veci a poruší všetky termíny?" dodal Lindtner.

Kto je za situáciu zodpovedný ? Prečo prokurátor nepodal sťažnosť? Čo na situáciu hovoria kompetentní ? Už čoskoro v nasledujúcom článku.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu