Dve staré šunky, dve obyčajné zbrane, jedna haraburda. To je majetok mafiána

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 19.3.2019 o 19:45 | Karma článku: 10,05 | Prečítané:  4668x

Správca konkurzu začal spisovať majetok šéfa skupiny sýkorovcov Róberta Lališa alias Kýbla, ktorý dostal doživotie.

Roky nedotknuteľný mafiánsky boss Róbert Lališ dostal vlani v júni doživotie, okrem toho mu uložili aj trest prepadnutia majetku. Súd už vyhlásil konkurz a za správcu konkurznej podstaty určili Mareka Glembu a v obchodnom vestníku vyzval veriteľov dlžníka, aby v lehote 45 dní odo dňa vyhlásenia konkurzu prihlásili svoje pohľadávky. Podľa marcových údajov z obchodného vestníka správca konkurzu zatiaľ zistil, že Lališ má dva automobily, tri zbrane a pätinový podiel v obchodnej spoločnosti.

Autá sú na neznámom mieste

„Mercedes AA SEDAM čiernej farby je v premávke od mája 1997 a je na neznámom mieste,“ uvádza sa v obchodnom vestníku.  Z ďalších verejne dostupných zdrojov vyplýva, že  vozidlo naposledy  jazdilo s evidenčným číslom  BA 188 AD má automatickú prevodovku a jazdí na benzín. Na technickej kontrole s ním boli v januári 2012, jej platnosť skončila rok na to.

Záznamy o poistení tohto vozidla nie sú dostupné. Podľa odhadov z inzertných webov by mohlo mať hodnotu okolo päťsto až sedemsto eur maximálne. Záleží od reálneho stavu a počtu najazdených kilometrov.

V obchodnom vestníku sa píše, že druhým automobilom je AudiA6, AC combi, čiernej farby, v premávke od mája 2001. Rovnako sa nachádza sa na neznámom mieste. Naposledy jazdilo s EVČ BA 550 ZF zaevidovanou v septembri 2009. Ide o automat, ktorý jazdí na diesel. Ešte vlani v auguste 2018 s ním bol niekto na technickej a emisnej prehliadke.

Z verejných zdrojov vyplýva, že naposledy ho poistili v júni 2016. Podľa weboch, ktoré sa venujú predaju áut, by mohlo mať cenu tisíc až dve tisíc eur.  Rovnako však záleží na reálnom stave.

Hodnotu pre správcu však určí znalec, rovnako ako aj cenu troch zbraní, ktoré Lališ vlastní.

Dve obyčajné zbrane a jedna haraburda

Práve zbrane sú ďalší doteraz zistený majetok Kýbla. Ide  o tri pištole: P99, walther 9 mm LL, GLOCK 38 , 0.45G.A.I a WALTHER P-1, 9 mm LL.

Rakúsky Glock 38 je  zbraň vyššej ráže, má silnejšiu strelu aj väčší projektil. „Cena mohla byť  okolo 600 eur,“ myslí s odborník na zbrane, ktorý nechce byť menovaný. P 99 je Walther  začala nemecká zbrojovka vyrábať v roku 1999 a podľa odborníka odhadom môže mať hodnotu okolo 700 eur. „Sú to síce kvalitné, ale bežné pištole na obranu,“ skonštatoval odborník. WALTHER P-1, 9mmLL. začali vyrábať  Nemci po 2 vojne a je to obdoba legendárnej pištole 2 P 38. „Hodnota nie je veľká, dá sa kúpiť aj za 50 eur, viacej-menej je to haraburda,“ dodal odborník.

Kýbel má aj podiel vo firme. „Pohľadávka na vyrovnací podiel voči spoločnosti ERSKAPITAL s.r.o. ,“ píše sa v obchodnom vestníku.  Ide však iba o jednu pätinu.

Spoločnosť podľa obchodného registra vznikla v máji 2009. V predmete činnosti si uvádza napríklad ubytovacie služby, administratívne práce, alebo výmenu čelných skiel a lepenie bezpečnostných fólií, či prieskum trhu ale aj kamenárstvo. Posledná valné zhromaždenie sa konalo v septembri 2012. Zaujímavosťou je, že to bolo už v čase keď bol  Kýbel na úteku a bol na neho vydaný zatykač.  Posledné údaje z Finstatu sú z roku 2011. Tržby mala spoločnosť  niečo cez 500 tisíc eur, zisky sú však uvedené v mínuse. Firma má dlh na daniach 360 eur. Dlh do 200 eur eviduje aj Sociálna poisťovňa .

Cenu podielu vo firme správca vyčísli podľa obchodného zákonníka. Či aj existuje ďalší Kýblov majetok správca ďalej zisťuje.

Nehnuteľnosti stihol predať exekútor

Ešte počas súdneho pojednávania s Kýblom a spol. sa  ozval istý Vladimír Macík z Brna a predložil zmenku vo výške päť miliónov českých korún (185 tisíc eur), tiež žiadal aj úroky za každý rok od 1. januára 2014 vo výške šesť percent. Súd ešte 9. januára 2015 vydal zmenkový platobný rozkaz.

Podľa oficiálnych verejných zdrojov exekútor už stihol predať Kýblov byt v bratislavskej Dúbravke a aj obchodný priestor v Petržalke. Stalo sa tak skôr ako uznesenie o zaistení majetku nadobudlo právoplatnosť a skôr ako vyhlásili na majetok konkurz. Písala som o tom tu.

Ako to funguje?

Vykonať trest prepadnutia majetku má podľa zákona konkurzný súd, ktorý ustanoví konkurzného správcu a ten začne majetky spisovať prostredníctvom dopytov na verejné inštitúcie, banky a poisťovne, ako aj priamym dotazom na úpadcu. Tiež vyzve veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky.

Medzi veriteľov môžu patriť aj poškodení z trestného konania, ktorým súd uznal náhradu škodu, či nemajetkovú ujmu. Majetok sa predáva na dražbe. Po speňažení budú uspokojované zistené pohľadávky veriteľov. Prebytok z konkurzu vydá správca štátu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Andreja Kisku obvinili v súvislosti s firmou KTAG

Je to politická kampaň, reaguje Kiska.

Komentár Petra Schutza

Festival nezávislej NAKA

Pokračovanie frontálneho útoku na Kisku je najjasnejšou známkou kontinuity vplyvu predsedu Fica.


Už ste čítali?