reklama

Čo spája daňového podvodníka Bona, ktorý plánoval tri vraždy a Lexovho muža ?

Prípad podvodov s DPH, ktoré podľa obžaloby riadil bývalý príslušník ŠtB a SIS Dušan Kemény súvisí s kauzou istého Bona, ktorý plánoval vraždu troch svedkov jeho ekonomickej trestnej činnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V čase keď si Milan Majerčík alias Bono odpykával trest sedem rokov a osem mesiacov, za ekonomickú trestnú činnosť sa zrazu na súde priznal k tomu, že plánoval tri vraždy. Čin dlhé roky popieral. Stalo sa tam začiatkom roka 2017. Dôvodom bolo, že Bono mal vážne chorú družku, s ktorou má syna. Vyhlásil, že rovnako postupuje aj v iných trestných stíhaniach a priznáva vinu. Odsedenú mal už viac ako polovicu trestu (so zarátaním väzby) o podmienečné prepustenie môže požiadať po troch štvrtinách. Za prípravu vrážd dostal 10 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akcia Matrac

Bývalého tajného Dušana Keményho a ďalších ľudí obvinili v auguste 2015, kvôli obchodom s fiktívnym tovarom ako ortopedické matrace, či pracovná obuv. Celkovo si v roku 2010 obvinení neoprávnene uplatnili nárok na vrátenie DPH vo výške 602 673 ,19 eur a skrátili daň vo výške 1 577 eur pričom z uplatneného nároku im bolo vyplatených len 69 999,99 eur. Kemény tiež čelí obvineniu z nedovoleného ozbrojovania.

Keď ho v auguste 2015 zadržali, v jeho aute našli nelegálne zbrane so zbrúsenými číslami. Zaistili aj falošný diplomatický pas a lustrácie z policajných databáz. Vyšetrovanie bolo ukončené v októbri 2017. Prokurátorka písala obžalobu rok a v prípade bude rozhodovať Okresný súd v Nitre. Termín pojednávania ešte vytýčený nie je.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Komando na politikov a novinárov

Kemény za totality pôsobil v ŠtB. Bol jedným z riadiacich dôstojníkov arcibiskupa Jána Sokola. Pôsobil pod krycím menom Dušan Pastucha. Keď Slovenskú informačnú službu viedol Ivan Lexa, Kemény šéfoval 52 oddeleniu. Útvar hľadal a konštruoval kompromitujúce materiály na politikov a diskreditoval vtedajšiu opozíciu.

Spolupracovali s ním novinári. Bývalý novinár a príslušník tajnej služby Peter Tóth vo svojich knihách Kyrcie meno Bežec a Komando 52 spomína najmä redaktora s prezývkou Stĺpček a redaktorku, ktorej dal meno Samy. Tá do nedávna pôsobila vo vydavateľstve Penty. Aj keď už Stĺpček ani Samy v médiách aktuálne nepôsobia, majú v nich vplyv stále. Kemény sa stretával s najvrchnejším šéfom gangu sýkorovcov Róbertom Lališom alias Kýblom. Svedkovia hovoria, že zločinecká banda sýkoriek s tajnými zložkami v 90 – tych rokoch minulého storočia úzko spolupracovala.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V roku 1998 sa Marian Kočner spolu so Štefanom Ághom prostredníctvom svojej firmy Gamatex pokúsil sa o ovládnutie televízie Markíza a najal si na to sýkorovskú SBS-ku DKFB ( Detektívna kancelária Františka Borbéyho). Do zložitého sporu vstúpila aj tajná služba pod vedením Ivana Lexu. V záujme Vladimíra Mečiara, chceli aby Kočner s Ághom predali svoju pohľadávku ľuďom blízkym Mečiarovi, ktorý chcel získať mediálny vplyv. Na tieto stretnutia a rokovania chodil aj Kemény.

Po podnikateľských aktivitáca Keményho v Českej republike zmizol človek a polícia ňom pátra už takmer deväť rokov.

Fotka s Harabinom

Zaujímavosťou je, že týždeň po tom ako Keményho v auguste 2015 obvinili a poslali do väzby, v časopise Plus 7 DNÍ vyšiel článok, ktorého motívom bola fotografia Bona so sudcom Najvyššieho súdu Štefanom Harabina a Jozefom Oklamčákom. Vznikla na nejakom plese v roku 2013.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keď sa redaktorka Harabina pýtala na jeho vzťah k Bonovi, povedal, že ho nepoznal a že si pri fotografovaní nepýta od ľudí občiansky preukaz. Teda išlo o náhodnú fotografiu s jemu neznámym človekom. Musím však pripomenúť, že novinárka sa osobe Harabina venuje dlhodobo.

Svedok v Keményho prípade pritom vypovedá o jeho kontaktoch na sudcov. Písala som o tom tu.

Bono chcel umlčať svedkov

Milana Majerčíka alias Bona obvinili z prípravy troch vrážd vo februári 2006. Objednal si ich v apríli 2005 u Rastislava K. Chcel nechať zlikvidvať Pavla F., Pavla K. a Gabriela Č. Za vraždu každého z nich sľúbil 300-tisíc korún. Zámerom bolo znemožniť alebo sťažiť odhalenie jeho trestnej činnosti, o ktorej títo muži vedeli.

Rastislavovi K. poskytol údaje o budúcich obetiach a žiadal, aby ich telá neboli nikdy nájdené. Určil aj termín usmrtenia prvého z mužov, ktorým bol 1. máj 2005.

Rastislav K. však úmysel objednávku vykonať len predstieral, aby Milan neoslovil niekoho iného. O všetkom informoval prvú obeť a tá políciu.

Majerčík sa v období rokov 2002 až 2004 dopustil ekonomických trestných činov ako neoprávnené uplatnenie nároku na vrátenie DPH, spolu 18,7 milióna slovenských korún, vyplatených mu 7,8 milióna, či inom prípade mal vylákať od banky 8,34 mil. korún na fingovaný lízing strojov. Pavel F., Pavel K. a Gabriel Č. v prípadoch figurovali ako spoluobvinení alebo svedkovia.

Bona odsúdili až na tretíkrát. Stalo sa tak, až keď sa priznal, Okresný súd Košice 1 mu vymeral desať rokov až v marci 2017. Rozsudok si môžete prečítať tu.

Čečenci

Kemény a Bono mali k sebe blízko. Podľa operatívnych zistení polície v partii okolo Keményho mali platiť pravidlá zabraňujúce úniku informácii o nezákonnej činnosti, jej odhaleniu a odhaleniu prepojenia na vrchné štruktúry riadenia v skupine. Niektorým členom skupiny sa mali vyhrážať rusky hovoriacich ľudia. 

Prokurátorka Keményho prípadu sa odvoláva na výpoveď svedka, ktorý opísal stretnutie z augusta 2010 v Bratislave v jednom bare. “Boli tam dvaja Čečenci a vysvetľovali mu, že bude robiť pre nich a nestane sa mu nič.“ Svedok spomenul aj schôdzku v byte na štvrtom poschodí v bytovom bloku oproti Slovnaftu v Bratislave a následne stretnutie v Auparku v hlavnom meste. „Povedali mu, že sa stretne s ľuďmi, ktorí sú ich zamestnávateľmi a že sa má správať tak, aby nebol žiadny problém. Keď prišiel starší pán začal rozprávať ako to bude fungovať a kto čo bude robiť,“ uvádza prokurátorka.

Okrem iného, Bona a Keményho spájajú práve spomínaní Čečenci, tí mali blízko práve k Bonovi a využíval ich na hrubú silu.

Svedok v Keményho prípade opisoval aj situáciu, ktorá sa odohrala v Michalovciach po tom, čo boli problémy na Daňovom úrade v Sobranciach, nakoľko nesplnil uložené úlohy a odmietol odniesť na daňový úrad podklady a podpísať čo treba.

Tiež vypovedal ako prišli dvaja Slováci a Čečenci a hovorili mu, že ak to neurobí, tak ho dajú dole, pred nimi sa neschová, lebo majú ľudí všade a nech sa nezahráva s ľuďmi, ktorí za tým stoja, lebo nebude prvý ani posledný, čo skončí zle, ak nebude tak robiť ako chcú. Následne ho sledovali. Práve v Michalovciach Bono žil a podnikal. Viac o Čečencoch som písala tu.

Odkaz

O prípade Dušana Keményho som prvýkrát písala ešte pre web Aktuálne.sk v decembri 2015. Po ich zverejnení som dostala odkazy „prečo sa do témy starám a o čo mi ide“ . Oslovili mojich známych, „aby mi dohovorili a prestala som sa starať do vecí, lebo mi už nikto nepomôže....“

Keményho som v minulosti viackrát oslovila, aby sa vyjadril, nikdy nereagoval.

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  443
  •  | 
  • Páči sa:  1 629x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu