Do Piešťan sa vrátil mafián

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 10.7.2019 o 10:45 | Karma článku: 10,03 | Prečítané:  7774x

Šéfa piešťanských piťovcov Róberta Bílho prepustili z výkonu trestu. Jeho kumpán Matúš Šelestiak zatiaľ sedí.

Šéf piešťanských piťovcov Róbert Bíly bol za mrežami júla 2013. Vo väznici v Nitre si odpykával osem ročný trest. Súd mu v januári 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom.

Žiadosť o podmienečné prepustenie podala jeho advokátka Ivana Kochanská na Okresný súd Nitra ešte  5. júna 2019. Je otázne či ju nepodala predčasne.  Žiadosť je možné podať až po uplynutí dvoch tretín trestu, teda tomto prípade po šiestich rokoch, Bíly sedel od 2. júla 2013.

 Ešte vo štrtok 4. júla hovorkyňa Krajského súd v Nitre Lenka Kiradžiev pre môj blog uviedla, že termín rozhodovania nie je známy, súd však  rozhodol už v najbližší pracovný deň v pondelok 8. júla. 

"Okresný súd Nitra podmienečne prepustil odsúdeného. Uložil skúšobnú dobu tri roky," povedala v stredu 10. júla Kiradžiev. Rozhodnutie je právoplatné, prokurátor sťažnosť nepodal. Hovorkyňa súdu pripomenula, že odsudzujúcim rozsudkom bol Bílemu uložený ochranný dohľad jeden rok.

Bíleho odsúdili v kauze známej ako piešťanskí piťovci za založenie zločineckej skupiny, vydieranie, lúpež, poškodzovanie cudzej veci, poisťovací podvod a podplácanie. Koordinoval totiž trestnú činnosť, dával najmä príkazy ďalším, aby násilným a hrozbami vymáhali pohľadávky. Nechal podpáliť firemné auto, aby mu bolo vyplatené poistné plnenie. Tiež podplatil policajta, za to chcel, aby prípad, kde boli podozrivý neriešili.

Najskôr bol v prípade hlavný obvinený, vo väzbe začal spolupracovať s políciou a usvedčovať ostaných. Paradoxne viacerých z nich súd oslobodil. Bíleho predvolávajú ako svedka do takmer každej kauzy na Slovensku.

O podmienečné prepustenie požiadal aj Bíleho kumpán Matúš Šelestiak. V kauze piešťanských piťovcov v decembri 2015 na Špecializovanom trestnom súde odsúdili rovanko na osem rokov za založenie zločineckej skupiny, vydieranie a ďalšie skutky.  Pred súdom sa  ku všetkému priznal. Vyviňoval ostatných a sám seba usvedčoval.

Šelestiak si trest odpykáva vo väznici v Dubnici nad Váhom. O podmienečnom prepsutení bude rozhodovať Okresný súd v Trenčíne. "Termín ešte nie je určený," informoval hovorca súdu Roman Tarabus.

Bíly si so Šelestiakom za mrežami dopisovali. Cez listy sa dohadovali ako budú vypovedať v iných kauzách v postavení svedkov. Policajtom sa v listch vysmievali a volali ich chvosty. Korešpondeciu im zadržali.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Psychiater Hašto: Rumunské siroty sú príkladom, čo sa stane dieťaťu bez puta s matkou

Jozef Hašto vysvetľuje, ako vzniká väzba matky a dieťaťa.

Letanovská: Odpor voči Remišovej rastie. Stráca podporu kľúčových ľudí

V strane podľa odchádzajúcej členky prebieha diskusia o výmene líderky.


Už ste čítali?