Funkcionárka z policajného prezídia lustrovala v databázach priateľky exmanžela

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 17.9.2019 o 19:25 | (upravené 17.9.2019 o 19:50) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  5271x

Majorka z policajného prezídia lustrovala v policajných databázach ženy, s ktorými sa priatelil jej exmanžel. Prípad riešila inšpekcia, ale trestný čin nezistila. Policajtka sa podľa nej dopustila iba disciplinárneho previnenia.

Marianna Škorvagová je policajtka, ktorá šéfuje oddeleniu zbraní na odbore evidencií a dokladov policajného prezídia. Jej bývalý manžel Michal Škorvaga tvrdí, že sa mu miešala do života aj po rozvode. Mala mu nadávať, že „žije so štetkou.“ A to nie je všetko. Exmanželka údajne vedela všetko o jeho novej priateľke. Aj to, kto je jej bývalý muž, kde býva, aké ma auto aj to, že ho má na lízing.

V septembri 2017 jeho priateľka videla auto Škorvagvej exmanželky pred svojim domom. Neskôr zistila, že vozidlo, ktoré tam mala odstavené, niekto polial akousi kyselinou. Oznámila to na polícii, ale bývalú manželku svojho priateľa vtedy nepodozrievala. Policajti prípad riešili ako priestupok, páchateľa nenašli.

Situácia sa zmenila, keď sa začala udalosťami zaoberať vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby, ktorá kauzu dostala na stôl v apríli tohto roka pre podozrenie z neoprávnených lustrácií. Zistila, že Škorvagovu priateľku, ktorej totožnosť vzhľadom na citlivosť prípadu neuvádzam,  v auguste a septembri 2017 lustrovala v policajnej databáze REGOB práve funkcionárka z policajného prezídia Marinna Škorvagová. Vyplýva to z júlového policajného uznesenia, ktoré mám k dispozícii.

Nevie vysvetliť, kto použil jej heslo

Nadriadený Škorvagovej sa pre inšpekciu písomne vyjadril, že na spomínanú lustráciu neexistoval žiaden služobný dôvod.

Podozrivá funkcionárka sa bránila, že by priateľku exmanžela lustrovala. Odmietla aj to, že by zistené informácie využila pre vlastnú potrebu, zverejnila by ich, alebo by ich poskytla ďalej. Povedala, že prvotné heslom do policajnej databázy, ktoré dostala, si zmenila a nikto z jej kolegov ho nepozná. „Na lustráciu nemala dôvod, lebo uvedenú ženu poznám, viem aj kde býva a aj to, že ide o priateľku bývalého manžela,“ vyhlásila. Škorvagová počas výsluchu tvrdila, že nevie, kto a akým spôsobom mohol lustrácie urobiť.

Vyšetrovateľka inšpekcie zistila, že podľa knihy príchodov a odchodov lustrácie niekto vykonal v čase pred zaznamenaným príchodom policajtky na pracovisko.

Podľa vyšetrovateľky inšpekcie vyjadrenie policajtky Škorvagovej nie je možné považovať za dôveryhodné, nakoľko priznala, že uvedenú ženu pozná, vie, že je to priateľka jej exmanžela a nikto z jej kolegov nemal dôvod sa pod jej heslom prihlasovať a ženu lustrovať.

Nepreukázalo sa, že údaje posunula ďalej

K údajom z knihy dochádzok  vyšetrovateľka v uznesení uviedla, že „do nej sa policajti zapisujú individuálne a neexistuje žiaden revízny systém ako overiť, či sú dáta pravdivé.“ Súvislosť medzi lustráciou a poškodením auta sa nepodarilo preukázať.

Nebolo ani preukázané, že policajtka poskytla informácie z databáz tretej osobe. Konanie tak podľa vyšetrovateľky nenapĺňa znaky protiprávneho konanie v zmysle Trestného zákona. Nebolo teda preukázané, že išlo o trestný čin .

Zistené skutočnosti však podľa vyšetrovateľky inšpekcie nasvedčujú tomu, že sa policajtka mohla dopustiť disciplinárneho previnenia. Vec odstúpila na disciplinárne konanie nadriadenému Škorvagovej.

Lustrovala aj ďalšiu ženu, tá sa bojí o život

Policajtka však lustrovala v databázach aj ďalšiu priateľku exmanžela. Odbor ochrany osobných údajov Úradov inšpekčnej služby urobil operatívnu kontrolu, zameranú na neoprávnenú lustráciu ďalšej priateľky Škorvagu.

Podľa dokumentov z júna tohto roka, ktoré mám k dispozícii „kontrolou boli zistené porušenie interných predpisov, so závermi kontroly bol oboznámený nadriadený policajtky, ktorý je povinný prijať opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov a vyvodiť právnu zodpovednosť.“

„Mám zlý pocit, strach o svoj život, lebo neviem čo môžem očakávať. Keďže je už dosť iných vecí spojených s jej osobou sa tento môj strach len stupňuje,“ povedal pre môj blog lustrovaná žena, ktorej totožnosť vzhľadom na citlivosť veci nezverejňujem. Policajtku označuje za „narušenú“.  Tvrdí, že sa jej mala aj vyhrážať, že ju zničí.

„Som normálny pracujúci človek, ktorý v živote neublížil a nikdy som nemala problém so zákonom a preto je pre mňa nepochopiteľné, že si policajti zo svojho pracovného postu dovolia takéto veci,“ dodala.

Policajná funkcionárka Škorvagová na otázky nereagovala.

Či dostala trest nie je známe

Podľa zákona disciplinárnym previnením "je zavinené porušenie povinností policajta, pokiaľ nie je trestným činom alebo priestupkom". Nadriadený môže udeliť disciplinárne opatrenie, písomné pokarhanie, zníženie služobného platu až o 15 % na dobu najviac troch mesiacov, či  zníženie hodnosti o jeden stupeň na dobu jedného roka. Takisto môže udeliť aj výčitku, ak postačí na nápravu policajta a na obnovenie služobnej disciplíny.  Robí sa to v prípadoch menej závažného konania.

Disciplinárne opatrenie je však možné podľa zákona udeliť len do dvoch rokov odo dňa spáchania. Inak je previnenie už premlčané.

Ako som už spomenula, v prvom prípade Škorvagová lustrovala ešte v septembri 2017. Inšpekcia sa prípadom začala zaoberať tento rok v apríli a počas preverovania zistili, že  išlo o neoprávnené lustrácie. Uznesenie o odovzdaní veci na disciplinárne konanie vydala vyšetrovateľka z inšpekcie v júli. Druhý prípad neoprávnenej lustrácie inšpekcia zistila tento rok v júni,

Či sú prípady premlčané, alebo nadriadený Škorvagovú nejako stihol potrestal z policajného prezídia neodpovedali.

Obvinili jej exmanžela

Manželia Škorvagovci žili v spoločnej domácností 21 rokov. Pred desiatimi rokmi sa ich vzťahy zhoršili a rozviedli sa, ale bývať ostali spolu. Až vlani v decembri žena svojho bývalého manžela vysťahovala.

Policajtka v  júni tohto roka tvrdila, že ju exmanžel napadol a podala trestné oznámenie. Urobila to potom, ako ju začali riešiť pre lustrácie. Poverený príslušník PZ Škorvagu obvinil z ublíženia na  zdraví. Podľa uznesenia jej mal vulgárne nadávať a udrel ju päsťou do ramena, hlavy a fackal ju, padla na zem  a mal ju kopať. Škorvaga podal sťažnosť, prokurátor ju zamietol. Prípad vyšetrujú bývalí kolegovia Škorvagovej z oddelenia, kde v minulosti pracovala.

Aj Škorvaga podala na exmanželku trestné oznámenie. Tvrdí, že týra ich dcéry. Jedna z nich, mladšia (15) je zverená do starostlivosti otca, druhá, strašia (18) ostala s matkou. Dcéry v tomto prípade okrem iného vypovedali, že spolu s mamou boli sledovať viaceré priateľky otca. Týmto prípadom  trestného oznámenie pre podozrenie z týrania sa teraz zaoberá inšpekcia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?