Šef komanda, ktoré kompromitovalo politikov a novinárov, prehovoril o Zsuzsovej

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 22.11.2019 o 19:15 | Karma článku: 10,22 | Prečítané:  9779x

"Alenu Zsuzsovú nepoznám,“ tvrdí bývalý eštébak a siskár Dušan Kemény, ktorý mal v tajných službách krycie meno Pastucha. Na otázky o jeho spolupráci s Pentou a Petrom Tóthom odpovedať nechcel.

Dušan Kemény pôsobil v tajných službách už za bývalého režimu, aj po páde železnej opony. Bol v komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) a Slovenskej informačnej sužbe (SIS). Za éry jej bývalého riaditeľa Ivana Lexu šéfoval 52. oddeleniu, ktoré kompromitovalo opozičných politikov a novinárov.

Príslušníci tajnej služby z tohto komanda využívali aj volavky. Išlo o „dámy“, ktoré lákali na sex rôznych vplyvných mužov. Tajní si z takých stretnutí robili videozáznamy, aby ich mohli použiť proti dotyčným pánom. U svojich obetí chceli dosiahnuť, aby sa podrobili ich vôli.

Robil zle Tóthovi, potom sa skamarátili

Spôsoby práce 52.oddelenia opisuje vo svojich knihách bývalý novinár a príslušník SIS Peter Tóth. Donedávna bol kamarátom Mariana Kočnera, teraz proti nemu vypovedá v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Okrem tohto prípadu Kočnera obvinili z celej série ekonomických trestných činov, v kauze zmenky televízie Markíza čelí pred súdom obžalobe.

V časoch, keď Tóth ešte pôsobil ako novinár, písal aj o praktikách Vladimíra Mečiara a tajnej služby pod vedením Ivana Lexu. Aj on bol v 90. rokoch obeťou Keményho komanda. Neskôr sa s ním však skamarátil. S jeho súhlasom a aj na základe jeho informácií napísal spomínané knihy o aktivitách tejto úderky.

Obaja potom podľa viacerých zdrojov poskytovali podobné aktivity skupine Penta. Získala som informácie, že to mal riadiť Marián Krajňák, ktorý figuroval vo viacerých spoločnostiach tejto finančnej skupiny. Penta však takéto praktiky popiera. Krajňák na otázky nereagoval.

Kočnerova volavka 

Podľa obžaloby si Kočner vraždu Kuciaka objednal u Aleny Zsuzsovej, ktorú tiež využíval ako volavku. Písala si napríklad so smeráckym politikom Martinom Glváčom, dnes už exprokurátorom Reném Vanekom, či bývalým politikom Danielom Lipšicom. Posledný menovaný tvrdí, že sa mu niekto nabúral do facebookového konta a niektoré správy nepísal on.

Zaujímavú informáciu priniesol Denník N, keď predčasom citoval z údajných výpovedí  vtedy ešte utajeného svedka Tótha v prípade vraždy Kuciaka. Potom, ako Kočnera pre kauzu zmenky televízie Markíza uväznili, mal práve cez Tótha posielať odkazy Alene Zsuzsovej – mala mať krycie meno Dušan Kemény. 

Podľa ďalších medializovaných informácií mal Kočner vo svojom mobile uloženú Zsuzovú pod menom Keményi. (Dušan Kemény, ktorému sa venujem v tomto článku  sa však na konci píše bez i.)

Súd sa ani nezačal

Ešte v auguste 2015 vyšetrovateľ vtedajšej protizločineckej jednotky NAKA Keményho a ďalších štyroch mužov obvinil pre podvody s DPH. Keď ho zadržali, v jeho aute našli nelegálne zbrane so zbrúsenými číslami. 

Pri prehliadke Keményho auta našli aj zaujímavý dokument. „Bola  zaistená aj evidenčná karta vozidla EVČ:BB-247EB, z ktorej je zrejmé, že ide o výsledok takzvanej lustrácie v evidenciách polície, s dátumom vytlačenia 12.8.2014 o 09:56, pracovisko Národná protikorupčná jednotka Bratislava (NPKJB),“ uviedla prokurátorka. Podľa mojich zistení ide o čierne combi Audi A 6.

Našli u neho aj falošný diplomatický pas, či policajné výpovede svedkov z rôznych konaní. Tieto úniky dodnes nie sú objasnené.

V októbri 2017 vyšetrovanie prípadu podvodov s DPH a nelegálnych zbraní ukončili. Prokurátorka generálnej prokuratúry Martina Cibuľová následne písala obžalobu viac ako rok, vlani v decembri ju podala na Okresný súd v Nitre.

Sudca Vladimír Sopúch termín pojednávania vytýčil po takmer ďalšom roku. Tento piatok (22. decembra)  sa ho však nepodarilo otvoriť. Jeden z obžalovaných sa nedostavil, ani sa neospravedlnil. Sudca tak odročil pojednávanie na január.

"Zsuzsovú? Nepoznám!"

Na chodbe nitrianskeho okresného súdu som sa spolu s redaktrokou Tv JOJ pokúsila urobiť s Keménym rozhovor.

„Vy ste si už popísali  dosť vecí o mne, čo ste si navymýšľali, tak prečo by ste mali so mnou hovoriť,“ povedal mi Kemény na úvod. Čo som si vraj navymýšľala? „Všetko.“ znela odpoveď. Čo konkrétne, je vraj jedno. „Schovajte si to,“ povedal na kameru a mobil, ktorými sme ho nakrúcali.

Na otázku, že čo hovorí na to, že Kočner mal Zsuzsovú uloženú v telefóne  pod jeho menom, reagoval: „A čo na to hovoríte Vy?“ Neskôr ironicky poznamenal, že vraj mu poradila nejaká Piraňa. (Myslel tým mňa.-poznámka autorky)

„Odkiaľ by som ju ja poznal ( Zsuszovú – poznámka autorky) ?  Hmm. Takže nepoznám. A prosím vás schovajte tú kameru!“  Na otázky o jeho vzťahu Pente, Mariánovi Krajňákovi a Pente vôbec nereagoval.

Ešte som sa opýtala: „A kto Vám robil lustrácie na polícii na odbore korupcie? A vynášal informácie...?“ „Nejaká Piraňa, alebo tak nejako sa volá...“ povedal a prechádzal sa po chodbe budovy súdu. „Choďte s tým, choďte s tým preč, dobre?"  Načiahol sa smerom ku mne, chcel mi zobrať mobil, no potom si to rozmyslel.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prokuratúra nariadila vypočuť bývalého príslušníka SIS Kosíka

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Ak vláda dovtedy dožije, jesenný lockdown jej zlomí väz (týždeň podľa Schutza)

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


Už ste čítali?