Vracia sa stará garda podsvetia. Mafián Borbély mieri na slobodu

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 3.2.2020 o 9:45 | Karma článku: 10,44 | Prečítané:  5119x

Jeden z mafiánskych bossov sýkorovcov František Borbély už podal žiadosť o podmienečné prepustenie z výkonu trestu.

Mafiánsky boss zo skupiny sýkorovcov František Borbély je odsúdený na sedem rokov. Trest si odpykáva v Ústave na výkon trestu v Hrnčiarovciach nad Parnou. Po troch štvrtinách trestu, teda po 63 mesiacoch mohol požiadať o podmienečné prepustenie z výkonu trestu.

„Žiadosť odsúdeného o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody bola Okresnému súdu Trnava doručená v januári 2020,“ uviedla pre môj blog hovorkyňa súdu Jana Kondákorová.

Súd musí rozhodnúť na verejnom zasadnutí, na ktorom odsúdeného aj vypočuje najneskôr do 60 dní od doručenia návrhu. „V súčasnosti sa spis nachádza u sudcu na nariadenie termínu verejného zasadnutia,“ dodala Kondákorová.

Policajti Borbélyho zadržali 8. októbra 2014 spolu s ochrankou v aute na ceste v bratislavskej Petržalke. Išli z jedného jeho do druhého Borbélyho podniku.

Za čo ho odsúdili?

  • Špecializovaný trestný v apríli 2015 schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom ( neželá si, aby médiá zverejňovali jeho meno – pozn. autorky) Úradu špeciálnej prokuratúry za drogovú trestnú činnosť. Borbély sa priznal, že podporoval gang sýkorovcov a od konca roku 2010 im na výrobu drog požičal chatu v rekreačnej oblasti Bodíky (okr. Dunajská Streda), oni tam vyrábali drogy a časť zo ziskov išla bossovi Róbertovi Lališovi alias Kýbovli do skrýše. Kýbel ušiel na prelome  rokov 2011 a 2012 a dolapili ho až v októbri 2015 v Nemecku. Borbély dostal trest šesť rokov a osem mesiacov.
  • V apríli 2015 senát Okresného súdu Bratislava 3 pod vedením pod sudkyne Ivety Halvoňovej Borbélyho uznal za vinného z hrubého nátlaku. Išlo o prípad vydierania majiteľa bývalej bratislavskej krčmy U Matúša z roku 2006, ktorý sa na súde ťahal roky. Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave Hana Lehotayová  v obžalobe opísala, že takzvaný čierny výjazd Borbélyho SBS-ky  v podniku vyberal výpalné. Sudkyňa Halvoňová však upustila od potrestania, lebo predchádzajúci trest, ktorý mu bol uložený, považovala za dostatočný.
  • V decembri 2015 sudca Okresného súdu Bratislava 2 Roman Farkaš schválil dohodu o vine a treste, ktorú uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Išlo o prípad, keď v júni 2009 vybuchol Mercedes G, ktorý patril Miroslavovi Abrahámovi s prezývkou Floxňa z bratislavskej skupiny piťovcov. Borbély mal dať súhlas iným sýkorovcom, aby čin vykonali a mal naň aj finančne prispieť. Borbély sa priznal. Trest dostal sedem rokov. Sudca Farkaš zároveň zrušil všetky doterajšie rozsudky - Okresného súdu Bratislava 3 a Špecializovaného trestného súdu v kauzách Borbélyho. Trest je tak súhrnným trestom za všetky jeho činy.

Borbély dostal aj trest prepadnutia majetku. Správca konkurznej podstaty Marek Glemba ho už predáva. Napríklad, jednu z herní, ktorú vlastnil spolu s Kýblom kúpil istý muž z Moravy.

Konkurz sprevádzajú viaceré incidečné žaloby. Ide o prípady keď správca konkurzu odmietol uznať pohľadávky jeho sestry, životných partneriek a biznisovej spoločníčky a následne tak podali žaloby na súd.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ruskí agenti sú aj na Slovensku. Politici o tom prestávajú mlčať

Aspoň tretina ruských diplomatov sú vždy agenti spravodajských služieb. Slovensko nie je výnimkou.

STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Keď sa povie ruská hrozba

Rusko chce sanitárny kordón, ideálne po Berlín.


Už ste čítali?