Upratovanie na bratislavskej mestskej polícii. Nachystali miesto pre bývalého siskára ?

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 25.5.2020 o 10:00 | (upravené 25.5.2020 o 10:11) Karma článku: 11,09 | Prečítané:  4682x

Už po tom ako Marek Gajdoš ohlásil, že ako náčelník bratislavskej mestskej polície končí, chcel preradiť svojho zástupcu na inú pozíciu. Ten to odmietol a radšej sa rozhodol odísť. Na jeho miesto si robí zálusk Gajdošov kamarát.

Marek Gajdoš z čela bratislavskej mestskej polície odchádza po dopravnej nehode pod vplyvom alkoholu, ktorú mal koncom apríla. "Sklamal som obyvateľov nášho mesta, členov zboru mestskej polície, vedenie mesta a seba samého," napísal na sociálnej sieti. Ponúkol rezignáciu.

Primátor Matúš Vallo sa pár dní rozhodoval. Napokon rezignáciu prijal, s tým že Gajdoš vo funkcii ostane do konca júna. Magistrát už na miesto náčelníka vypísal výberové konanie. Prihlásiť sa dá do 1. júna.

Gajdoš na otázky aké má plány po odchode z čela mestskej polície, pre môj blog reagovať nechcel.

Odchádza aj zástupca

Už po tom ako bolo jasné, že Gajdoš vo funkcii náčelníka končí, chcel svojho zástupcu Ivana Lechnera preradiť na inú pozíciu. Lechner, ktorý na mestskej polícii pracuje dlhé roky, to odmietol a radšej sa rozhodol odísť.

Informáciu pre môj blog potvrdil sám Lechner. „Končím na funkcii zástupcu náčelníka ku dňu 31. mája. Na vlastnú žiadosť som ukončil pracovný pomer, nakoľko som sa nestotožnil s prípadným preradením na inú funkciu,“ povedal pre môj blog.

Aj na miesto zástupcu náčelníka tak vypísali výberové konanie. Záujemcovia sa mohli prihlásiť do 21. mája a konalo sa hneď na druhý deň 22. mája a uskutoční sa ešte aj dnes v pondelok 25. mája.

O poskytnutie informácií o tom, koľko záujemcov sa prihlásilo, ich zoznam a aj zoznam členov výberovej komisie som požiadala magistrát. Odpoveď zatiaľ neprišla.

 Zo spisu Gorila

Podľa zdrojov z prostredia magistrátu, miesto by mal získať 44 - ročný Michaľ Buraľ, ktorý je Gajdošov kamarát a má väzby aj na jeho dobrých známych.

Buraľ bol od roku 1997 policajtom, naposledy v policajnom zbore pôsobil na bývalom Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) a služobný pomer ukončil v roku 2008. Následne prešiel do Slovenskej informačnej služby (SIS), bol aj pridelenec tajných na Ukrajine a do civilu odišiel z pozície pridelenca v Českej republike v roku 2018.

V posledných eurovoľbách neúspešne kandidoval za Stranu Práce a vlani v októbri sa neúspešne uchádzal o post šéfa Úradu na ochranu oznamovateľov. V súčasnosti vystupuje ako podnikateľ.

Jeho meno sa spomína v spise Gorila. Po voľbách v roku 2016 a nástupe Jozefa Magalu do vedenia spravodajskej služby, tajní  ukončili odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktoré zachytávalo podozrenia z korupčného správania finančnej skupiny Penta a politikov. V SIS nastali personálne čistky a v septembri 2008 bol do funkcie riaditeľa 5. odboru ( odbor sekcie vnútorného spravodajstva) menový práve Buraľ, ako priateľ človeka, ktorý za personálnymi zmenami tajnej službe stál.

S Buraľom sa mi zatiaľ nepodarilo skontaktovať.  

Ďalší kamaráti

Gajdoš bol ako policajný vyšetrovateľ aj šéf vyšetrovacieho tímu Gorila. Po nezhodách s vedením polície a špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom odišiel na jeseň 2016 do civilu.

Začal pracovať ako advokátsky koncipient u Evy Mišíkovej, ktorá je bývalá prokurátorka. Spolu s ňou v advokátskej kancelárii pôsobí aj ďalší bývalý policajt Rudolf Cádra, ktorý bol zase garantom vyšetrovacieho tímu Gorila.

Keď sa stal primátorom Bratislavy Matúš Vallo, Gajdoš v advokácii skončil a stal sa náčelníkom mestskej polície v hlavnom meste.

Buraľ je osobný priateľ aj Mišíkovej a dobré vzťahy má aj s bývalým 1. policajným viceprezidentom Jánom Vaľom, ktorý je v súčasnosti šéf odboru bezpečnosti v akciovke Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Priateľské vzťahy má aj s bývalým riaditeľom ÚBOK-u Petrom Krajčíkom. Aj ten pracoval po odchode z policajného zboru a krátkom podnikaní od jesene 2015 ako náčelník bratislavskej mestskej polície. No ani nie po roku sa presunul do SIS pod vedením Antona Šafárika a pôsobí tam doteraz.

Nová pozícia

Bratislavský magistrát vypísal výberové konanie aj na ďalšiu zaujímavú pozíciu v súvislosti s mestskou políciou. Ide o miesto: „procesný manažér v referáte výkonu majetkových práv mesta pre činnosť Mestskej polície Bratislava“. Prihlásiť sa je potrebné do 29. mája.

Kto, kedy a prečo rozhodol, že je takáto nová pozícia potrebná ?  Odpoveď z magistrátu zatiaľ neprišla.

Článok budem aktualizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Dôveryhodná zostava

Včera nás premiér s hlavným hygienikom a ministrom zdravotnictva ubezpečili, že majú situáciu pevne v rukách.

Ruskí agenti sú aj na Slovensku. Politici o tom prestávajú mlčať

Aspoň tretina ruských diplomatov sú vždy agenti spravodajských služieb. Slovensko nie je výnimkou.


Už ste čítali?