Prečo dal Piťo zastreliť Takáča? Jeho vraždu si vymenil s Kýblom

Autor: Júlia Piraňa Mikolášiková | 28.5.2017 o 21:00 | (upravené 30.5.2017 o 9:06) Karma článku: 9,22 | Prečítané:  5167x

Juraj Ondrejčák alias Piťo spolupracoval so sýkorovským bossom Róbertom Lališom zvaným Kýbel.  Prehovoril o motíve vraždy Jána Takáča.

AKTUALIZOVANÉ 30.5.2017 o 9,06 hod. o posledný odsek.

Juraj Billik alias Čapatý zo skupiny sýkorovci v januári 2014 na verejnom pojednávaní vypovedal ako svedok v kauze piťovcov. Tvrdil, že Juraj Ondrejčák zvaný Piťo začínal v ich gangu. „S Mikim Polónym a po lúpeži, čo spáchali, ich Kýbel vyhodil a Juro si založil svoju skupinu. Bolo to v roku 1997 alebo 1998,“ spomenul  Čapatý, ktorý šéfovi Róbertovi Lališovi slúžil 13 rokov. Nevedel povedať, čo Piťo robil po odchode z ich partie.

Ondrejčák však mal aj naďalej dobré vzťahy s bossom seneckej vetvy tohto gangu Petrom Havaši alias Havlom.

Piťo si odpykýva 16 ročný trest za založenie zločineckej skupiny a ďalšie trestné činy. Donedávna tvrdil, že nie je mafián a mal výhrady voči tvrdeniu, že by bol šéfom nejakej skupiny. Pred časom prelomil mlčanie a priznal sa k vražde  šéfa konkurenčnej skupiny Jána Takáča. Vypovedá aj k ďalším vraždám. Vyzýva parťákov, aby sa priznali a tiež spolupracovali s políciou.

Zo zdroja blízkemu polícii som získala informácie o motíve vraždy Takáča. Zdá sa, že Piťo aj po osamostatnení sa, spolupracoval s Kýblom a to aj pri páchaní vrážd. 

Vymenené vraždy

Zdroj blízky polícii tvrdí, že za Ondrejčákom prišiel Robért Pál od takáčovcov a pýtal sa prečo Richard Hrotko alias Bejby od piťovcov zbil muža s prezývkou Pegy. Piťovi mal povedať, že je rozhodnuté. „Bejby nebude žiť,“ znel odkaz.

Ondrejčák pred vyšetrovateľom opísal príhodu ako následne „vyhodili do vzduchu“ chalana, ktorý robil biletára v Hystéria Pube v Bratislave, bol v aute s priateľkou a po útoku jej ostali trvalé následky.

„Sýkorovci povedali, že kto to spravil. Išli sme za Kýblom a dohodli sme sa, že my spravíme Pála a oni Takáča,“ uviedol podľa môjho zdroja Piťo vyšetrovateľovi.

Takáč sa mal vyjadriť, že „Piťo pôjde dolu“. Ondrejčák vypovedal, že až s odstupom času sa mu Kýbel priznal, že Pegyho dal zbiť on.

„ Boli sme vtiahnutí do niečoho, čo sme ani nespravili. Tak som zmenil cieľ, pripravila sa vražda a aj spravila sa. Bola to odplata za to dievča, ktoré vybuchlo a aj prevencia. Stretol som sa s Havlom a povedal mu, že sa zabiť nenechám, no a oni ( sýkorovci – pozn. atuorky) spravili Pála a my Takáča, teda sa to vymenilo ,“ objasnil  pred vyšetrovateľom.  

Doplnil, že to nebolo za peniaze a nebol to teritoriálny boj, bola to odpoveď na ich čin a zabránenie ďalším.

Ľuboš Zelman

Začal vypovedať ako jeden z prvých o vraždách, ktoré majú mať na svedomí piťovci. Polícia mu pripisuje streľbu v Irish Pube, pri ktorej ešte v roku 1999 zomrel podnikateľ aj jeden náhodný hosť. V tomto prípade vyšetrujú aj manipulácie, ktoré mali pred rokmi smerovať k obvineniu nesprávneho. Išlo o Mikuláša Polónyho, ktorý nedávno spáchal samovraždu.

Smrť Takáča

Vyšetrovateľ obvinil  Piťa z vraždy Takáča ešte tento rok v marci. Spolu s ním aj Mateja Šalagu prezývaného Gaťa a Mareka Orlíka.

Ondrejčák mal podľa vyšetrovateľa  troch mužov poveriť zisťovaním informácií o Takáčovi a mal tiež medzi nich rozdeliť úlohy. Šalaga bol šofér, Orlík vodič sprievodného vozidla, ktoré by v prípade potreby bolo použité na odlákanie polície.

Strelcom bol Ľuboš Zelman. Takáča zastrelil od chrbta desiatimi ranami, keď si v júli 2003 sadal do luxusného terénneho mercedesu na parkovisku pred panelákom na bratislavských Kramároch. Zelman má dočasne odložené vznesenie obvinenie.

Streľba na Pála

Juraj Harvan alias Zlatinko monitoroval Róberta Pála zo skupiny takáčovcov. Sledoval Pálov dom v Pezinku, zistil kedy a ako odchádza z domu, nakrúcal si ho pritom na kameru skrytú v aute. Informácie odovzdal šéfovi sýkoriek Róbertovi Lališovi alias Kýblovi. Chlapi od sýkoriek ho potom v novembri 2003 zavraždili. Dôvodom boli konkurenčné nezhody. Obvinili ich až v novembri 2013. Niektorých už aj právoplatne odsúdili.

Takáčovci však hneď po čine podozrievali Piťa a policajti ho aj zadržali, skúmali, či nemá na oblečení a na rukách povýstrelové splodiny, ale nič nenašli. Jeho účasť na vražde Pála sa tak nepotvrdila.

Stretnutie pri Funuse

Existenciu vzťahov medzi Piťom a Kýblom aj v neskoršom období naznačil Ladislav Bališ alias Dlhý, ktorý mal v sýkorovcom gangu nastarosti Bratislavu.

„Vo Funuse si pamätám jedno stretnutie čo mal Lališ s Ondrejčákom,“ povedal  Bališ na verejnom pojednávaní so sýkorovcami  vo februári 2015. Opísal ako zaparkovali auto pri pohostinstve v Horskom parku v Bratislave a spolu s Kýblom išli ďalej pešo. Vymenoval osoby, ktoré sprevádzali šéfov skupín.

„A jak sme išli už k tej bráne, tam je taká predzáhradka, tak už som videl, že prichádza z tej strany druhej Ondrejčák, lenže zase zo zadu jak je kostol, kukláči išli, Kýbel hneď dostal hneď záchvat a začal bežať cez ploty,“ povedal. Kukláči sa zamierili na Ondrejčáka a kým sa s ním vybavovali, Bališ odišiel preč.

Potom hľadali Kýbla, ale nikde ho nebolo. „Večer ho hľadáme, potom voláme Ondrejčákovi,  že počúvaj, čo to tam bolo s tými, on povedal, že nič len ma skontrolovali, mne teraz robia také problémy a pustili ma. No, dobre, kde je Kýbel? spýtal som sa. Nikto nevedel, kde je Kýbel ,“ spomenul Bališ.

Neskôr zistil, že Kýbla dokúsali psi, keď bežal cez záhrady. „Rok si nepamätám, ale bolo to v lete. Prisahám bohu, že kedy to bolo, to neviem. Teplo bolo, viem, že som bol v šľapkách, lebo ešte hovorím, ja budem utekať jak on cez tie záhrady, tak som išiel kľudne,“ doplnil.

Popravili aj Havla

Spomínaného šéfa seneckej vetvy sýkorovcov Havašiho zastrelili v júni 2004  na bratislavskom Prístavnom moste v aute Porsche Cayenne. Vražedné výstrely sa ozvali zo strieborného Audi A6, keď Porsche zastavilo na značke Stop. O život prišiel aj jeho ochrankár Gejza Vesprémyi.

V januári 2005 z vraždy obvinili mužov zo skupiny takáčovcov. Obžalovaných súd po rokoch oslobodil. Kľúčový svedok bol podľa verdiktu pre výhody schopný usvedčiť aj vlastnú matku. Páchateľ je tak neznámy.

Piťo za mrežami

Boss Juraj Ondrejčák alias Piťo si v ilavskej väznici odpykáva 16-ročný trest. V novembri 2014 padol na Najvyššom súde verdikt.

Odsúdili ho za to, že založil zločineckú skupinu od presne nezisteného obdobia, najneskôr však v roku 2005 a trvalo to do novembra 2011, kedy ho zadržali. Do jeho domu v bratislavskom Lamači vtedy policajti prileteli na vrtuľníku. Akcia mala názov Eden.

Piťo tiež poveril kumpánov, aby nechali vybuchnúť dom a zapáliť autá mužovi zo skupiny sýkorovcov a podpálili autá ľuďom spolupracujúcim s týmto sýkorovcom.

Polícia ďalšou akciou Gondola udrela proti gangu piťovcov opäť vlani v júni. Niektoré z týchto obvinení však zrušil generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Spomínaný Matej Šalaga si odpykáva trest za iné činy, spomínaného Mareka Orlíka vzali do väzby vlani na jeseň, kvôli iným skutkom.

Televízia Markíza v pondelok informovala, že bol z väzby prepustení na slobodu. Dôvodom mám byť, že viacerí obvinení a odsúdení muži z gangu totiž vypovedajú a spolupracujú, takže pokračovanie trestnej činnosti či ovplyvňovanie svedkov vraj už nehrozí.

V nasledujúcom článku si budete môcť prečítať: Čo všetko Kýbel povedal Piťovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Monika Jankovská sa chce dohodnúť s políciou

Štátna tajomníčka zrejme chce spolupracovať.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Vždy sa dá počítať s vypätím všetkých síl

Krajčí počas testovania videl "silného ducha slovenského národa".


Už ste čítali?